Webdersanesi
İşte yeni müfredat
İşte yeni müfredat
PYBS sonuçları açıklandı
PYBS sonuçları açıklandı
LYS tercihleri başladı
LYS tercihleri başladı
Yaşar Özay Seçeceğiniz lise üniversitenizdir
Yaşar Özay

Zorlu bir dönem sonunda SBSde başarıyı yakaladınız. Bu süreçte doğru tercih yaparak başarınızı taçlandırın
 

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları açıklandı.. SBSde bu yıl ilk defa yerleştirme yapılacak. Öğrenciler dün başlayan tercih yapma işlemlerini 17 Temmuzda sona erecek. Bu süreçte Gazeteniz SABAH yanınızda olacak. İyi bir tercihin sınav başarısı kadar önem taşıdığı biliniyor. Uzmanlar ortaöğretimde seçimi yapılan bir okulun üniversite kadar önemli olduğunu belirtiyorlar. Bu konuda öğrencilere ve velilere yardımcı olmak için Bahçeşehir Kolejleri Rehberlik Uzmanları tarafından hazırlanan SBS Tercih Rehberi bu zorlu süreçte yardımcınız olacak. Öğrencilerin tercih yaparken dikkat etmesi gereken önemli noktaları, tercih edilen okulların başarıları, okul seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar. Öğrencin seçeceği okul türü, Okulların müfredatları, tercih ettiği okuldan mezun olduktan sonra yönleneceği bölümler konusunda Bahçeşehir Kolejleri uzmanları bu süre içersinde sizlere yol gösterecekler.

ADIM ADIM SBS TERCİHİ
Tercih işlemleri ilköğretim 8. sınıfta öğretim gören öğrencileri kapsıyor.
Tercihler veliler tarafından 17 Temmuza kadar http://www.meb.gov.tr, http://oges.gov.tr veya http://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde yayınlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak yapılacak. Sınavla öğrenci alan okullara OYPsi (Ortaöğretim Yerleştirme Puanı) 196 ve yukarı puan alan öğrencilerin velisi bireysel ya da okul müdürlükleri aracılığı ile tercih yapabilecek. Tercihlerin elektronik ortamda hatasız, tercih ve yerleştirme e-kılavuzuna uygun olarak doldurulması gerekiyor. Tercih listesinden öğrenci velisi, onaylamadan ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumlu olacak. Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacak. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylamadan önce yapılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak. Elektronik ortamda onaylanan "Tercih Başvuru Bilgileri Formu"nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzaladıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek. Tercih yaparken veliler önce bir ön liste hazırlamalı, okullara karar vermeden önce okulun yeri, eğitim-öğretim durumu, kadrosu, eve yakınlık uzaklık durumu, öğretim dili, okulun türü gibi konularda yeterli bilgiler edinerek karar verilmeli. Veliler karar vermeden önce okulun yeri mutlaka görülmeli ve öğrencinin görüşü mutlaka alınmalı. Tercih işlemlerinde öğrencilerin okulun aradığı genel ve özel şartları taşıyor olması gerekmekte. (Özellikle meslek liselerini tercih edecek adaylar koşullarını mutlaka okumalı) Öğrenciler bir defa olmak kaydıyla 12 tercihte bulunacaktır. 2. yerleştirme ve daha sonraki yerleştirme işlemlerinde de aynı tercihler geçerli olacak.

SBS TERCİHLERİNDE ÖĞRETMENLERİN YAPMASI GEREKENLER;
1. Tüm öğretmenler tercih kılavuzunu internetten indirip detaylı okumalı.
2. Öğretmenler ekte gönderilecek şablonu kendi il ve ilçelerine uyarlayarak hazırlamalı.
3. Kendi il ve ilçelerindeki okulların üniversiteye yerleştirme oranı, hakkında detaylı bilgiye sahip olmalı.
4. Tercih işlemi için gelen veli ve öğrencilere tercih dosyası hazırlamalı.
5. Tercihlerde kesinlik ifade eden cümlelere yer verilmemeli, öğrenciyi aşağılayıcı ya da zorlayıcı iletişimden kaçınılmalı.
6. Milli Eğitim Bakanlığının yapacağı güncellemeleri gün gün takip etmeli, olası değişiklikler öğrencilerle paylaşılmalı.
7. Önceki yıllarda OKS puanlarıyla öğrenci alan okullara bu yıl OYP ile öğrenci alınacak. Yeni sistemde MF ve TM olarak iki puan türüne ayrılmaması ve puan hesaplama kriterinin farklı olmasından dolayı tercihler puana bağlı olarak değil, il ya da genel sıralama dikkate alınarak yapılmalı.
8. Tercih işlem basamakları ve takvimi panolara asılarak öğrenci ve veli bilgilendirilmeli.
9. Sonuçlar açıklandıktan sonra (24 Temmuz) her şube kendi öğrencilerinin sınav sonuçlarını internetten indirmeli ve arşiv amaçlı dosyalamalı.

14/07/2009 18:18
8837 kere okundu.

Yazarın Önceki Yazıları :
» Seçeceğiniz lise üniversitenizdir
» OYP nasıl hesaplanır
» Tercih uzmanlık gerektirir

 

Çok İzlenenler
Sayı Sistemleri

----------------
Rasyonel Sayılar

----------------
Köşe Yazıları
ANKET
Şuanda hazırlandığınız ve daha çok önem verdiğiniz sınav hangisi?
KPSS
YGS-LYS
ALES
KPDS-ÜDS
DGS
Foto Galeriden..
 
Foto Galeri
 
Kurs Rehberi
Şehir
Kurs Türü
Kurs Ekle
Bugünkü Gazeteler
Üye Giriş
 
Ilginç Bilgiler
 Paslanmaz çelik niçin paslanmaz ?
 Erkekler eskiden nasıl tıraş oluyorlardı ?
 Örümcek ağının özelliği nedir ?
 Parmaklarımız niçin çıtlar?
 Neden esneriz ?
 Sivrisinekler insanı niçin sokar ?
 Sirk çadırları niçin daima daire biçimindedir ?
 Kutuplardaki hayvanlar nasıl yaşıyorlar ?
 Aynı anne ve babanın çocukları niçin farklı oluyor?
 Ağrı nedir ?

Anasayfa   Egitim  SBS   ÖSS   DGS   KPSS   KPDS-ÜDS   ALES   AÖF   Yüksekögretim   E-Dershane  Kurs Rehberi   Fotogaleri  Eglence   Reklam & Iletisim 
Gizlilik Sözlesmesi - Kullanim Antlasmasi
Yandex.Metrica    Öğretmen Alemi  Eğitim Bilimleri