Webdersanesi
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması
Abbas Güçlü 30 Bin Kadro İçin Kaç Öğretmen Başvurdu? Şubatta Atama Olacak mı? Askerlik Tecili Bitenler Ne Olacak
Abbas Güçlü

30 Bin Kadro İçin Kaç Öğretmen Başvurdu? Şubatta Atama Olacak mı? Askerlik Tecili Bitenler Ne Olacak? Kaç Sözleşmeli Alınacak? Felsefe ve Sosyoloji Öğretmenlerinin Durumu? Almanca ve Fransızca Öğretmenlerine Sözleşmelide Kadro Var mı? Sözleşmeliler de Yer Değiştirebilecek mi?

Atama bekleyen yüz binlerce öğretmen ile kadro bekleyen on binlerce sözleşmeli öğretmene yönelik en çok merak edilen soruları MEB Kurmaylarına sorduk. Üstelik bu kez sizlerden direk gelen mailleri de kendilerine okuyarak. Belki yürekleri daha fazla sızlar diye.

 

Çok çarpıcı açıklamalarda bulundular.

 

Bazıları sevindirici ama bazıları da umut vermekten çok uzak.

 

Belirsizliğini koruyan konuların sayısı da hala çok fazla.

 

Sizlerin çektiği sıkıntılar konusunda MEB çalışanlarının bazıları her ne kadar çok duyarsız olsalar da kilit makamlardaki önemli isimlerin öğretmenler için canla başla çalıştıkları konusunda kuşkumuz yok.

 

Soru cevaplara geçmeden önce sizlerden gelen ve bakanlık kurmaylarına ısrarla iletmemiz istenen maillerden bir kaçını paylaşmak istiyoruz. Öncelikle onlara verilen cevapları daha sonra diğer sorulara geçeceğiz.

 

Çünkü gelen maillerden bazıları, çok kafa karışıklığı yarattı. Hem de tam da atamalar öncesinde. İşte o maillerden bazıları ve bakanlık kurmaylarının verdikleri cevaplar:

 

MAİL:Sayın Abbas Güçlü, sınıf öğretmeni olan bir yakınımın karşılaştığı durumu sizinle paylaşmak istiyorum ve Milli Eğitim Bakanlığında neler döndüğünü kamuoyuna duyurmak istiyorum.

 

Öğretmen atamaları için tercihlerini sabah saatlerinde yapan yakınım,gece kontrol için girdiğinde yazdığı iki okulun sıralamasından silindiğini söyledi.Bütün aramalarına karşılık o okullar tercih sayfasından silinmişti.Bundan daha önce arkadaşlarım tercihlerinizi son gün gecenin ilerleyen saatlerinde yapın,Bakanlık sıralamalarla oynuyor demişti ve bu kadarının olamayacağını düşünerek inanmamıştım ama durum onu gösteriyor.Bakanlık resmen kendi yakınlarını yerleştirmek için gece vakti kafalarına göre başvuru yapılan okulların kontenjanını değiştiriyor ve hatta okulların isimlerini tamamen kaldırıyor.Artık neye güvenelim Abbas Bey size soruyorum.Kopyacıların bu kadar kollandığı yetmezmiş gibi halen birilerini bir yerlere yerleştirmek için okullar siliniyor,kontenjanlar değiştiriliyor.Bu ülkede öğretmek olmak,bir kusur işlemek mi?

 

CEVAP: Yukarıdaki görüşlere katılmak kesinlikle mümkün değil. Hangi puanlardan bahsediyor belli değil. Ama sözünü ettiği puanlar taban puanlarsa, bunları değiştirmemiz ya da herkese açık sistemin ötesinde bir atama yapmamız mümkün değil. Sisteme dışarıdan müdahale söz konusu değil. Bazı zorlamalar olduğunda da anında savcılıklara bildiriliyor. Çok riskli bir durum. Bunu bakanlık içerisinde kimse göze alamaz. Bu konuda herkesin içi rahat olsun.

ogretmenatama.com  

MAİL: 2011 de yapılması planlanan 55 bin öğretmen atamasının bir bölümü şubat,mart ayları içinde yapılmasını öneriyorum.örneğin 2011 şubatta 20bin öğretmen ataması yapılırsa bu sayede 2010da kopyacılar yüzünden madur olan öğretmenlerin maduriyeti giderilmiş olur. 2010da yapılan kpss de eylülde atancak puanı alıp sonra sınavın iptali ile hayalleri suya düşen onca insanın umutları sizin bir sözünüze bakıyor.

 

CEVAP: Sayın Bakanımızın daha önceki açıklaması ağustosta tek atama yönünde. Ama ille de böyle olacak diye bir durum söz konusu değil. Bu konuda henüz alınmış bir karar yok. Bu konuda son sözü Sayın Bakan verecek. Tek atamayla mı olacak yoksa şubatta bir alım olur mu? Şu an için bir şey söylemek mümkün değil.

 

MAİL: mrb abbas bey bölümümüzden 502 kişi alınıyor,ilk sınavda 262.oldum aynı netle şimdi 634. oldum artık kadrolu umudum yok ama sözleşmeli olurmu rica etsem bunda umutlanmak istiyorum kadroluda 634 sözleşmelide 497. gözüküyorum teşekkürler

CEVAP: Soruların çalınması, sınavın yenilenmesi, atanma durumundayken atanamaz duruma düşmeleri hep bizim dışımızda gelişen olaylar. Keşke Maliyeden daha fazla kadro alabilseydik ve daha fazla alım yapabilseydik. Ama şu andaki durum bu. Sözleşmeli de arkadaşımıza sıra gelir mi? Umarız gelir.

 

 

MAİL: sayın abbas güçlü.Bizler felsefe grubu öğretmenleri olarak rehberlik ataması bekliyoruz.Burada rehberlik sertifikasına vurgu yapılıyor.Ancak biz 8000 kişi olarak atama bekliyoruz. 2004 atamasında böyle bir öncelik yoktu budurumda p10 puanının hiçbir önemi kalmaz.Lütfen bu ayrımı siz bari yapmayın!

 

CEVAP:Bu konuda Talim Terbiye Kurulu son sözü söylüyor. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik kadrolarına felsefe ve sosyoloji mezunlarının atanmasına sıcak bakmıyor. İleride hukuki sorunlar çıkabilir görüşünde. Ama bu konuda yeniden toplantı isteyeceğiz ve 80 nolu kararın genişletilmesini önereceğiz.

 

MAİL: sayın hocam, askerliği tecil ettirmek için aldığımız raporun tarihi, meb de göreve başlamamız için gereken 15 günlük süreyi aşıyor.dolayısıyla hak kaybı durumuna düşebiliriz.bu konuda meb in veya ilgili askeri kurumun harekete geçip bu mağduriyetimizi gidermek için çaba göstermemelerinin sebebi nedir?sayın hocam puan hesaplamalarında yanlışlıklar var yeniden puan hesaplamadan atama yapılmamalı lütfen sesimiz olun

 

CEVAP: Askerlik konusunda hiç bir mağduriyet yaşanmayacak herkesin içinin rahat olması gerekir. Ortada bir sorun yokken bu telaş niye anlamakta zorluk çekiyoruz. Askerde olanlar başvurabiliyor, askere gidecek olanlar başvurabiliyor, tecil ettirenler başvurabiliyor. bakaya kalıp mahkeme kararı çıkartanlar da başvurabiliyor. Sadece 1111 sayılı askerlik kanuna göre bakaya duruma düşüp de özrü kabul edilmeyenler sıkıntı yaşayabilirler ki, onlar da sadece öğretmenliğe değil hiç bir devlet memurluğuna başvuramazlar. Ataması çıkıp da askere gidenlerin hakları saklı kalacaktır. Terhis olduktan sonra bir ay içerisinde başvurduklarında göreve başlayabilirler. Çok az bir öğretmen arkadaşımız asker öğretmenlik şansını kaçırabilir ki bu da o kadar önemli boutlarda değil.

 

MAİL: 28 yaşındayım. kpss ye 5. girişim. ne umudum var artık ne kaygım .kaygılarımı bile yok ettı umursamazlıkları..bomboş gözlerle bakıyorum dunyaya..cafeye gelen ınsanlara bir bira daha alırmısınız dıyorum...utanıyorum...çokk utanıyorum..acaba onlarda utanırlar mı bır gun dıyorum..bir gün bızlere bu yasattıkları için utanırlarmı..kpss ye yılarca çalıştım..netlerım gky:90 eğitm blmleri:90.......ve sonu bir hiç..sadece bir hiç..28 yasındayım..28 yılımın sonu:elde avucta kocaman bı yokluk...siz kopyacıları atayın sayın bakanım..siz onların arkasında durun...varsın bu dunyada onlar gelsınler bı yerlere..varsın bızler cafelerde fırınlarda pastanelerde çalışalım..varsın bızler otobus muavınlıgı yapalım..ama ınanıyorumm..GÜN GELİR HESAP DÖNER..bu devran ne sıze kalacak ne bize..herkesın gıdecegı yer aynı..belki bugun yatagınızda rahat uyuyorsunuzda..gıdecegımız yerde uyuyabılecekmısınız acaba..

 

CEVAP: Kopyacılar konusunda sürecin hızlandırılması için bakanlığımız sürekli üzerine düşeni yapıyor. Daha fazla kadro alınması ve daha fazla öğretmenimizin atanması konusunda da üzerimize düşenden çok daha fazlasını yaptığımızı lütfen tüm arkadaşlarımız bilsinler.

MAİL: Sayın Abbas Güçlü,lütfen yayınlayın bu yazdıklarımı..bu kadar emektenn sonra bu kadar çileden sonra benım dayanacak gücüm kalmadı..biliyorum onlar yıne 3 maymunu oynayacaklar..varsın oynasınlar..varsın şimdi hükümlerını sursunlerr..nasılsa ne bu koltuk ne bu dunya kımseye kalmayacak..ıyı kı siz varsınız..sesımızı duyan ve her ne kadar sagır olsalarda duyurmaya çalısan tek ınsan..ıyı kı siz varsınızz...

 

CEVAP: Dayansınlar. Pes ederek bir yere varılmaz. Gerekli konularda sürekli açıklamalar yapıyoruz.

 

MAİL: Sayın hocam 2011 yılı içerisinde yapılacak olan 55 bin öğretme atamasının haziran ağustos şeklinde bölünme ihitimali var mı sizce?Bu yıl yaşanan olaylardan dolayı birçok öğretmen adayı ilk sınavın sonunda atanabilecekken ikinci sınavın sonunda atanma ihtimali çok düştü,55 bin kişilik kadronun iki atama biçiminde bölünmesi bu mağduriyeti biraz da olsa gidermez mi?

 

CEVAP: Sayın Bakanın tek atama dönemi olacağına yönelik açıklamaları var. Ama daha sonra da alımlar yapıldı. Alınan kararlar bazen zorunlu gerekçelerle değişebiliyor. Ama şu an için 2011de ikinci bir atama dönemi açılacağına yönelik olarak alınmış bir karar yok. Olursa en kısa zamanda bunu sizinle ve kamuoyu ile paylaşırız.

MAİL: Sn güçlü aralık atamalarından sonra yapılacak olan eş durumu atamaları 8 ocakta yapılacak dıye bır söylenti var bu ne kadar doğru acaba ben 18 ocakta göreve başladığım için bir yılım 18 nde doluyor.eğer atamalar ayın 8 nde yapılırsa on günle kaybediyorum bu haksızlık değil mi bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

  

CEVAP: Sözleşmeli öğretmenlerimizin atama takvimini aşağıdaki şekilde yayınladı. Eş durumu konusunda da sorun yaşamayacaklar. Ama eksik kalan günler konusunda yasa ne diyorsa o. 10 günle kaybedenleri muaf tutsanız bu kez 20 gün eksiği kalanlar niye bizi de bu kapsama almıyorsunuz diyeceklerdir. Bunun da sonu gelmez. kim süresini dolduruyorsa o yararlanacaktır.

 

Sözleşmeli Öğretmen Alımı İle İlgili Takvim

 

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN

ÖZÜR DURUMUNA BAĞLI YER DEĞİŞTİRME TAKVİMİ

 

Sıra No YAPILACAK İŞ VE İŞLEMLER TARİH

 

1 Duyuru Yapılması / Kılavuz’un Yayımlanması 08 Aralık 2010

 

2 Başvuruların Kabul Edilmesi 10 - 17 Aralık 2010

 

3 Görevlendirmelerin Yapılması, Sonuçların Basın ve İnternet Yoluyla Duyurulması 17 Aralık 2010

 

4 Görevlendirilen Öğretmenlerin Göreve Başlamaları 28 Aralık 2010 Tarihinden İtibaren

 

MAİL:ABBAS BEY, sözleşemli alım sadece sözleşmeliden kadroya geçenler kadar mı olacak eğer öyleyse benim bölümüm edebiyat ve bizden en fazla 50 sözleşmeli alınır.sayının artılması gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

 

CEVAP: Evet kadroya geçen sözleşmeli oranında ek sözleşmeli alımı yapılacak. Ek artırım söz konusu olabilir mi? Onu da atamalar bittikten sonraki tablo gösterecek. Ama genel kural geçen kadroya geçen kadar yönünde.

 

 

 

MAİL: Sevgili Abbas Bey,siz şuan perişan haldeki öğretmen adaylarının tek umudusunuz bireysel olarak benim içinde umutsunuz ama sözleşmeli,pdr derken ALMANCA-FRANSIZCA öğretmenlerinin sesi hiç duyulmuyor, yıllardır atama bekliyoruz ne zaman özel olarak bizi gündeme getireceksiniz merak ediyorum???

 

CEVAP: Bu konuda ne kadar mağdur olduklarını biz de biliyoruz. Ama ikinci yabancı dil konusunda seçmeli derslerin sayısında bir artış var. Sözleşmeli alımında her iki alanda da alım yapılabilinir. Ama henüz kesinleşmiş bir durum yok.

 

MAİL: İyi akşamlar hocam. malasef 3 senedir atanacağım günü stresle beklerken tam atanıp mutlu olacakken şimdide askerlikle ilgili stres yaşıyorum. ben kasımın 29 da tercihlerimi onaylattım ama 1 aralıktan sonra celp dönemi olduğundan ayın 25 ine kadar rapor alıp daha sonra tekrar kavuşturmaya gerek yok yazısı almayı bekleyeceğim atamam olduktan sonra memuriyetim sıkıntıya girermi?

 

CEVAP: Askerlik konusunda hiç bir mağduriyet yaşanmayacak. bu durumdaki öğretmen arkadaşlarımızın içi rahat olsun.

 

MAİL: abbas bey, tekrardan size teşekkürlerimizi sunyorum. Biz rehberlik sertifikası olanlarla ilgili son dönemde bir gelişme varmı? Nerden takip edecğimizi bilmiyoruz. Tek kaynağımız sizisiniz. Ayrıca bu sertifikaları pdr iptal ettircekmiş. Özeldeki işimizde elimizden alınır mı? Ne olur bize yardım edin,atanalım işimizi en iyiysiyle yapalım. Teşekkürler

 

CEVAP: PDRcilerin bu konuda yoğun itirazları var. Bu konuda YÖKle de görüşüyoruz. Felsefe ve Sosyoloji programlarına ek dersler konulabilinir. Onları saf dışı bırakma yerine nasıl kazanırızın yollarını arıyoruz.

MAİL: Hocam çocuk gelişimciler için net haberler duymak istiyoruz. 540 saatlik eğitimle tamamlama olacağını haber yapmıştınız. saat bile belliyken MEB yetkilileri niye hala bir açıklama yapmıyorlar. umutlarımızı başka bahara mı kaldı yine. size sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz sorularımıza cevap verdiğiniz için.

 

CEVAP: Bu konu bakanlığımızı ilgilendirmiyor. YÖK ile Anadolu üniversitesi arasında protokolle belirlenecek. Daha önce yaptılar, yine yapıp yapmayacağına onlar karar verecektir. Bizim için ellerinde lisans diploması gerekmektedir....

 

MAİL: Eşim dört yıldır sözleşmeli öğretmen olarak çalışıyor sözleşmeli öğretmenler kadrolu öğretmenlerin sahip olduğu hiç bir haktan yararlanamıyor tayin hakkı yok idareci hiç bir zaman olamıyor eş ve çocuk yardımı alamıyor eşimle göreve başlayan öğretmenlerin hepsinin tayini çıktı gitti geleceğe güvenle bakamıyoruz öğrencileri eşime soruyormuş öğretmenim siz kadrolumusunuz sözleşmelimisiniz diye eşim akşam her eve geldiğinde morali bozuk bir şekilde geliyor hanım ben daha öğretmen olamadım diyor niye diye sorduğumda çünkü diyor kadrolu öğretmenler her hakka sahip ama biz onların sahip olduğu hiç bir hakka sahip değiliz diyor ders çalış kpss den yüksek puan al diyorum çocuklara yazık onları nasıl ihmal ederim diyor Allahtan korkarım diyor ama diyorum devlet seni atarken dememiş ki asla ders çalışmayacaksın diye bu şartlarda ikinci sınıf bir öğretmen olarak nasıl verimli olur öğrencilere nasıl faydalı olurar büyük bir hayal kırıklığı yaşıyoruz daha önceki milli eğitim bakanımız hüseyin çelik hizmet bölgelerinde çalışma sürelerini tamamlayan sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçireceklerini söylemişti aradan 3yıl geçti hala somut gelişme yok şimdiki sayın bakanımızıda sözleşmeli öğretmenliğin çalışma barışını bozduğunu sözleşmeli öğretmenleri kadroya geçirileceğini her defasında belirtmesine rağmen bu sözü bir türlü hayata geçmemiştir tasarının başbakanlıkta olduğu söyleniyor fakat bir türlü meclise gelmiyortasarının meclise gelmesi bu kadar zormu bizler 2. sınıf öğretmen olmak istemiyoruz artık psikolojimiz bozuldu her yıl eşim kpss çalısın öğretmenlik mi yapsın bir an önce yasanın çıkmasını istiyoruz sizlerin bizim bu mağduruyetimize duyarlı davranarak bu konununun bir an önce çözülmesi için katkılarınızı bekliyoruz saygılar

 

CEVAP: Sözleşmeli öğretmenler kadrolu öğretmenler arasındaki farklılıkların asfariye indirilmesi yönünde çalışmalarımız devam ediyor. Kadro konusunda daha önce verilen sözler var ama bizim bakanlığımızın dışında bir konu. Tüm arkadaşlarımız bu konuda samimi bir çaba içerisinde olduğumuza inansınlar. Bu konuda iyileştirme yapılacağına yönelik duyumlar geliyor. Ama henüz kesinleşmiş değil. Örneğin sözleşmelilerden üç yılını dolduranların da yer değiştirtirebilmeliri yönünde bir çalışmanın olduğuna yönelik duyumlar geliyor. Yakında belli olur. Bu sadece öğretmenleri değil tüm sözleşmelileri ilgilendiren bir karar olduğu için bizim dışımızda gelişiyor. Umarız bir an önce gündeme gelir...

 

SORU - CEVAPLAR.....

 

 ogretmenatama.com

SORU: 2011de KPSSnin içeriği değişecek mi? Bu konuda çok farklı söylentiler var. Öğreten arkadaşlar, ne yapılacaksa bir an önce açıklansın ki hazırlıklarımızı ona göre yapalım diyorlar. Çok da haklılar. Bu konuda son durum nedir?

 

CEVAP: Sayın Bakınız, KPSSde branşlara yönelik soruların da yer almasını istiyor. Ama Devlet Personel Dairesi şimdilik buna sıcak bakmıyor. Yani bu konuda henüz alınmış kesin bir karar yok.

 

SORU: 26 tercih konusunda yeni gelişmeler olacağına yönelik duyumlar var. Bu konuda nasıl bir gelişme söz konusu?

 

CEVAP: Evet gerçekten de olumlu gelişmeler olacak. Özür tayinlerinde nokta atama yapılacak. Örneğin öğretmen arkadaşlarımız eğer uygun kadro varsa istediği yere atanabilecek.

30 Bin Kadro İçin Kaç Öğretmen Başvurdu? Şubatta Atama Olacak mı? Askerlik Tecili Bitenler Ne Olacak? Kaç Sözleşmeli Alınacak? Felsefe ve Sosyoloji Öğretmenlerinin Durumu? Almanca ve Fransızca Öğretmenlerine Sözleşmelide Kadro Var mı? Sözleşmeliler de Yer Değiştirebilecek mi?

SORU: Başvurularda zaman zaman tıkanmalar oluyor, sistem tıkanıyor ve her kilitlenmeden sonra da çeşitli dedikodular yayılıyor. Sisteme sızma söz konusu mu?

 

CEVAP: Bu kilitlenme konusu biraz da arkadaşlardan kaynaklanıyor. Son iki güne kadar bekliyorlar. Hep birden başvurunca da sistem kilitleniyor. Sızma mümkün değil. Hiç kimse art niyet aramısın. Kimse buna cesaret edemez.

SORU: 30 bin kadro iiçin kaç aday başvurdu? Tahminlerinizin altında mı, üzerinde mi?

 

CEVAP: Tahmin ettiğimiz gibi bir başvuru söz konusu 90 ila 100 bin arasında. Zaten branşlara göre 3, 4 kat başvuru almıştık.

 

SORU: Bunu umut tacirliği olarak niteleyenler var. Puanları düşük açıklayıp herkesi umutlandırmak doğru değil deniliyor.

 

CEVAP: Haksızlık yapılmasın. Bunun usulü bu. Bazı branşlar için fazlalık olabilir ama bazıları için yetmiyor bile.

SORU: Kadrodan daha az başvurunun olduğu branşlar söz konusu mu?

 

CEVAP: Evet 8 branşta, açıklanan kadrodan daha az başvuru oldu. Örneğin gemi yönetiminde 14 kadro açıktı. Sadece 4 başvuru oldu. 10 kadro boş kaldı.

09/12/2010 01:31
3014 kere okundu.

Yazarn nceki Yazlar :
» Öğretmen yetiştirme ve formasyon tartışması
» Üniversite Sınav Maratonu Başlıyor!
» Zamane çocukları
» FATİH Projesi ve tabletlerden haberi olan var mı?
» Çelik, Çubukçu ve Dinçer arasındaki fırtına!
» Tablete geçiş iyi de ya sonrası?
» Bilişim Çağı’nın neresindeyiz?
» Bilişim öğretmenleri en az 3 bin kontenjan istiyor!
» Diploma neden artık bir işe yaramıyor?
» Şubatta ek atama neden yapılmalıdır?
» 30 Bin Kadro İçin Kaç Öğretmen Başvurdu? Şubatta Atama Olacak mı? Askerlik Tecili Bitenler Ne Olacak
» KPSS de şok sonuçlar
» MEBden Çok Önemli 3 Adım...
» KPSS Çilesi ve Bir Soru: Öğretmen Olmak Suç mu?
» MEB Şubatta Kesin Atama Yok Diyor Ama!
» KPSS’de Türkiye 1.si oldu yine de öğretmen olamıyor!
» Öğrenciler burs, hayırseverler de öğrenci arıyor
» ÖSS’de herkes sınıfta kaldı
» Eğitim sorunları ve Bakan Çubukçu (2)
» Eğitim sorunları ve Çubukçu (1)
» Birileri bu SBS saçmalığına dur demeli
» Milli Eğitim Bakanı’nı gören var mı?
» Eğitim sistemi niye sınıfta kaldı?

 

Çok İzlenenler
Sayı Sistemleri

----------------
Rasyonel Sayılar

----------------
Foto Galeriden..
 
Foto Galeri
 
Ilgin Bilgiler
 Niçin trafik lambaları kırmızı sarı ve yeşildir ?
 Soğan doğrarken niçin gözümüz yaşarır ?
 Bira içenler niçin sık sık tuvalete giderler ?
 Bozuk paraların kenarları niçin tırtıllıdır ?
 Biber neden acıdır ?
 Sivrisinekler insanı niçin sokar ?
 Paslanmaz çelik niçin paslanmaz ?
 Elma kesilince niçin kararıyor ?
 Uyurken beynimizde neler oluyor?
 Arzın merkezine seyahat nasıl olurdu ?

Anasayfa   Egitim  SBS   DGS   KPSS   KPDS-ÜDS   ALES   AÖF   Yüksekögretim   E-Dershane  Kurs Rehberi   Fotogaleri  Eglence   Reklam & Iletisim 
Gizlilik Sözlesmesi - Kullanim Antlasmasi
Yandex.Metrica    Öğretmen Alemi  Eğitim Bilimleri