Webdersanesi
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması

ÖSYM'ye ALES'ten 20,2 milyon TL


Tarih 15-02-2012   Yorum Ekle !Sen de yorumunu ekle ! Yazi Küçült Yazi Küçült ALES Hazirlik Video Görüntülü Dersler Konu Anlatimlari

Yükseköğretim eğitimi almak ve akademik kariyer yapmak için gerekli olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (ALES) başvurular her geçen gün artıyor.

Bu durum sınavı yapan Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)'nin kasasına da olumlu yansıyor. Sadece bu sınava girenlerin 2011 yılında yaptığı ödemenin toplamı 20,2 milyon lirayı aştı.

İstanbul Arel Üniversitesi Öğretim Görevlisi Zeki Yüksekbilgili tarafından yapılan araştırmaya göre 2010 yılında ALES sınavına 455 bin 780 kişi katıldı. Bu sınava giren aday sayısı 2011 yılında ise yaklaşık yüzde 10 artış ile 505 bin 967 kişiye çıktı. 2011 yılında yapılan sınavların giriş ücreti ÖSYM tarafından 40 TL olarak belirlenmişti. Dolayısıyla adaylar ALES'e girmek için ÖSYM'ye 2011 yılında toplam 20 milyon 238 bin 680 TL'lik ödeme yaptı. Yüksekbilgili, bu rakamın 200 bin kişilik bir şehrin bütçesine denk olduğuna işaret ederek, "Örneğin; Sinop İl Özel İdaresi'nin 2012 yılı bütçesi 20 milyon TL idi." dedi.

ÖSYM tarafından yapılan ALES, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez gerçekleştiriliyor. ALES sonuçları, bütün yükseköğretim kurumlarının lisansüstü programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde, yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla, araştırma görevlisi kadrolarına atanmak suretiyle yükseköğretim kurumları tarafından yurtdışına lisansüstü öğrenim görmek üzere gönderilecek adayların seçiminde kullanılıyor. Her yıl, gerek akademik kariyer yapmak isteyen, gerekse yüksek öğretim eğitimi almak isteyen öğrencilerin sayısının artması ile sınava giren kişi sayısı da sürekli yükseliyor.

(CİHAN)


Yorum - Tartisma - Soru - Cevap

Bu kategorideki son haberler:

ALES başvuru süresi uzatıldı

ALES 2015 sınavı ne zaman başvuru tarihleri

ALES başvuruları pazartesi başlıyor

ALES giriş belgeleri internette

ALES başvuruları başladı

ALES sonuçları açıklandı / TIKLA ÖĞREN

Çok İzlenenler
Sayı Sistemleri

----------------
Rasyonel Sayılar

----------------
Foto Galeriden..
 
Foto Galeri
 
Ilgin Bilgiler
 Niçin gıdıklanıyoruz ?
 Banyodan sonra ellerimiz niçin buruşur?
 İnsanlar niçin tokalaşıyorlar ?
 Kuru temizleme nasıl yapılıyor ?
 Yazın niçin açık renk giysiler giyiyoruz ?
 Günümüzde üniformalar niçin haki renkte ?
 Erkek bebeklerin giysileri niçin mavidir ?
 Örümcek ağının özelliği nedir ?
 Ağrı nedir ?
 Arabalarda hava yastıkları nasıl çalışıyor ?

Anasayfa   Egitim  SBS   DGS   KPSS   KPDS-ÜDS   ALES   AÖF   Yüksekögretim   E-Dershane  Kurs Rehberi   Fotogaleri  Eglence   Reklam & Iletisim 
Gizlilik Sözlesmesi - Kullanim Antlasmasi
Yandex.Metrica    Öğretmen Alemi  Eğitim Bilimleri