Webdersanesi
İşte yeni müfredat
İşte yeni müfredat
PYBS sonuçları açıklandı
PYBS sonuçları açıklandı
LYS tercihleri başladı
LYS tercihleri başladı

2011 ALES sonbahar başvuruları başladı


Tarih 11-10-2011   Yorum Ekle !Sen de yorumunu ekle ! Yazi Küçült Yazi Küçült ALES Hazirlik Video Görüntülü Dersler Konu Anlatimlari

 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (2011-ALES Sonbahar Dönemi) 10 Ekim'den sonra başvurulabilecek. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığından yapılan açıklamada, ALES'in 27 Kasım'da yapılacağı bildirildi.
 
Açıklamada, 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'ye 5538 sayılı kanunla eklenen ''Ek Madde 8'' uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için ÖSYM tarafından yapılacak ALES'e girmenin zorunlu olduğu belirtildi.
 
Türkiye'de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenlerin de ALES'e girmek zorunda olduklarına işaret edilen açıklamada, güzel sanatlar fakülteleri ile konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora öğrencilerinden ALES'e girmiş olma koşulu aranmayacağı, ALES sonuçlarının değerlendirmeye tabi tutulmayacağı ifade edildi.
 
Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçlarının kullanılacağı bildirilen açıklamada, bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmelerinin zorunlu olduğu belirtildi.
 
Açıklamada, mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkanlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğunun bulunmadığı bildirildi.
 
Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenlerle denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanların başvurabileceği ifade edilen açıklamada, ALES'e yabancı uyrukluların da girebileceği kaydedildi.
 
Açıklamada, 2011-ALES Sonbahar Dönemi'ne başvuru süresinin 10-19 Ekim 2011 tarihleri arasında olduğu, sınava başvurmak isteyen adayların, 2011-ALES Sonbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Bilgi Formu'na başvuru tarihleri içinde ÖSYM'nin ''http://www.osym.gov.tr'' internet adresinden ulaşabileceği, kılavuz dağıtımının yapılmayacağı bildirildi.
 
Başvuru merkezlerinin ÖSYM'nin ''http://www.osym.gov.tr'' internet adresinden duyurulacağı belirtilen açıklamada, sınav ücretinin başvuru işleminden önce ilgili bankaya yatırılması gerektiği ifade edildi.
 
Başvuruların elektronik ortamda yapılacağı bildirilen açıklamada, son 2 yıl içinde ÖSYM tarafından yapılan herhangi bir sınava Başvuru Merkezi aracılığıyla başvuran adayların, başvurularını isterlerse bireysel olarak internet aracılığıyla kendilerinin yapabileceği, diğer adayların başvurularını, başvuru merkezleri aracılığıyla yapacakları kaydedildi.
 
Açıklamada, 3 TL olan Başvuru Hizmeti Ücreti'nin de adaylar tarafından ödeneceği belirtildi.
 
AA


Yorum - Tartışma - Soru - Cevap

Bu kategorideki son haberler:

ALES başvuru süresi uzatıldı

ALES 2015 sınavı ne zaman başvuru tarihleri

ALES başvuruları pazartesi başlıyor

ALES giriş belgeleri internette

ALES başvuruları başladı

ALES sonuçları açıklandı / TIKLA ÖĞREN

Çok İzlenenler
Sayı Sistemleri

----------------
Rasyonel Sayılar

----------------
Köşe Yazıları
ANKET
Şuanda hazırlandığınız ve daha çok önem verdiğiniz sınav hangisi?
KPSS
YGS-LYS
ALES
KPDS-ÜDS
DGS
Foto Galeriden..
 
Foto Galeri
 
Kurs Rehberi
Şehir
Kurs Türü
Kurs Ekle
Bugünkü Gazeteler
Üye Giriş
 
Ilginç Bilgiler
 Telefon tuşlarında niçin çıkıntılar var ?
 Soğan doğrarken niçin gözümüz yaşarır ?
 Lavabodan su niçin sağa dönerek boşalıyor ?
 Silah susturucuları nasıl çalışır ?
 Sirklerde kılıcı nasıl yutuyorlar ?
 Elma kesilince niçin kararıyor ?
 Mum yanınca niçin geriye bir şey kalmıyor ?
 Lavabodan su niçin sağa dönerek boşalıyor ?
 Eski insanlar tuvaletlerini nasıl yapıyorlardı?
 Boks ringleri niçin dört köşedir ?

Anasayfa   Egitim  SBS   ÖSS   DGS   KPSS   KPDS-ÜDS   ALES   AÖF   Yüksekögretim   E-Dershane  Kurs Rehberi   Fotogaleri  Eglence   Reklam & Iletisim 
Gizlilik Sözlesmesi - Kullanim Antlasmasi
Yandex.Metrica    Öğretmen Alemi  Eğitim Bilimleri