Webdersanesi
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması

Soruda Atatürk e hakaret edildi iddiası


Tarih 19-05-2009   Yorum Ekle !Sen de yorumunu ekle ! Yazi Küçült Yazi Küçült AÖF Video Görüntülü Dersler Konu Anlatimlari

Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, 16 Mayıs’ta yapılan Açık Öğretim Lisesi Sınavı’ndan Atatürk’e yönelik ağır hakaret bulunan bir soru olduğunu öne sürdü.
 
Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, 16 Mayıs 2009 cumartesi günü Türkiye genelinde yapılan Açık Öğretim Lisesi Sınavı’nın bir skandala neden olduğunu söyledi. Sınavda T.C Devrim Tarihi ve Atatürkçülük-1 dersine ait 11. sınav sorusunda Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e “apaçık" hakaret edildiğini söyleyen Adıbelli, şunları söyledi:
 
 
“Kitapçıkta, ‘Aşağıdakilerden hangisi Atatürk’ün kişisel özelliklerinden biridir?’ a) Hayalperest oluşu, b) Maceracı oluşu, c) Mantıklı oluşu, d) Mandacı oluşu şeklinde yer almıştır. Bu sıfatların Türk ulusunun makus talihini yenmenin ötesinde bütün mazlum ulusların idolü haline gelmiş bir kahramanın adıyla birlikte anılmasını, cehaletin doruğu olarak değerlendiriyoruz. Aksi halde bu sıfatların Atatürk’ün adıyla birlikte bir soruda seçenek olarak dahi verilmesi onun aziz hatırasına ihanet, Türk ulusuna hakarettir. Bu pervasızlığın resmi bir sınavda yapılacağı olasılığını düşünmek dahi istemiyoruz. Böyle bir soruyu hazırlayan, denetleyen ve bu ulusun gençlerinin önüne koyma aymazlığını gösterenleri kınıyor, Cumhuriyetin savcılarını bu konuda sorumluluğu olanlarla ilgili olarak göreve çağırıyoruz."
 
“HUKUKİ MÜCADELEYİ BAŞLATACAĞIZ"
 
Söz konusu sorunun sınav kitapçığında yer almasına “sebep olanlara" yönelik konuşan Adıbelli, “Mustafa Kemal Atatürk, Türk ulusunun kurtuluşunu emperyalist güçlerle işbirliğine endeksleyen hayalperest zihniyete kafa tuttuğu, Çanakkale Cephesini maceraperest Alman komutanlara emanet edecek kadar maceracı paşalara karşı çıktığı, kendi saltanatını korumak için mandacı bir ruh haliyle, bir devletin boyunduruğunu çözüm gibi gösteren padişaha boyun eğmediği için, bu sıfatlarla asla ama asla bir arada anılamaz" dedi. söz konusu soruyu hazırlayanların ya birer “cehalet abidesi", ya da Atatürk’ü ve Türkiye Cumhuriyeti’ni “içine sindiremeyenler" olduğunu savunan Adıbelli, “Eğitim-İş, bu çirkinliğe karşı tepkisiz kalmayacak, gerekli hukuki mücadeleyi başlatacaktır" dedi.
 
MEB DEN ATATÜRK SORUSUNA İNCELEME
 
Milli Eğitim Bakanlığı, 16 Mayıs’ta yapılan Açık Öğretim Lisesi Sınavı’ndan Atatürk’e yönelik bir soruda, “hayalperest, maceracıö sözlerinin bulunmasına yönelik inceleme başlattı.
 
Milli Eğitim Bakanlığı, 16 Mayıs 2009 cumartesi günü Türkiye genelinde yapılan Açık Öğretim Lisesi Sınavı’nda T.C Devrim Tarihi ve Atatürkçülük-1 dersine ait 11. sınav sorusuna yönelik inceleme başlattı. Bakanlık, soruda Atatürk’e hakaret yapıldığı iddialarını araştıracak.
 


Yorum - Tartisma - Soru - Cevap

Bu kategorideki son haberler:

Açıköğretimde yeni dönem geliyor

Açıköğretim sınavlarında büyük değişiklik!

AÖF ders ekleme ve ders silme nasıl yapılıyor

AÖF Akademik Takviminde değişiklik yapıldı

AÖF dönem sonu final sınavı soruları ve cevapları

Açıköğretim Fakültesi (AÖF) soru ve cevapları 2014

Çok İzlenenler
Sayı Sistemleri

----------------
Rasyonel Sayılar

----------------
Foto Galeriden..
 
Foto Galeri
 
Ilgin Bilgiler
 Matemde bayraklar niçin yarıya indirilir ?
 Jet-lag olayı nedir?
 Bir saat niçin 60 dakikadır ?
 Erkek bebeklerin giysileri niçin mavidir ?
 Arzın merkezine seyahat nasıl olurdu ?
 Telefon tuşlarında niçin çıkıntılar var ?
 Niçin uyuyoruz ?
 Parmaklarımız niçin çıtlar?
 Uyku nedir ?
 Niçin müzikten hoşlanıyoruz ?

Anasayfa   Egitim  SBS   DGS   KPSS   KPDS-ÜDS   ALES   AÖF   Yüksekögretim   E-Dershane  Kurs Rehberi   Fotogaleri  Eglence   Reklam & Iletisim 
Gizlilik Sözlesmesi - Kullanim Antlasmasi
Yandex.Metrica    Öğretmen Alemi  Eğitim Bilimleri