Webdersanesi
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması

Yabancı dil sınavlarına TOEFL modeli


Tarih 17-03-2009   Yorum Ekle !Sen de yorumunu ekle ! Yazi Küçült Yazi Küçült YDS Hazirlik Video Görüntülü Dersler Konu Anlatimlari

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, yabancı dil sınavlarını, TOEFL sınavı gibi bilgisayarla ve çok boyutlu yapacaklarını açıkladı.

 

Prof. Dr. Yarımağan, ÖSYM il sınav yöneticileriyle toplantı yapmak için geldiği Çanakkale de AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkez olarak 4-5 türde yabancı dil sınava yaptıklarını söyledi.

Yabancı dil sınavlarının halen sadece okuma ve anlama düzeyinde yapıldığınI bildiren Prof. Dr. Yarımağan, Yabancı dil sınavları üzerinde çalıştığımız yeni bir projemiz var. Yabancı dil sınavlarını, 2010 yılından sonra TOEFL sınavları gibi bilgisayarla ve çok boyutlu yapacağız dedi.

Prof. Dr. Yarımağan, yabancı dil sınavlarında bugüne kadar okuduğunu anlama soruları sorulduğunu, ancak dinlediğini anlama konusunda hiç soru soramadıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

Bu sınavlarda konuşma ve yazma soruları hiç soramıyoruz. Oysa yabancı dil bilgisinin 4 boyutu var. O boyutlarda da değerlendirme yapılacak. Yeni sistemde, aday bilgisayarın başına oturacak, orada ona bazı sorular kulaklıktan sesli olarak gelecek. Farklı soru türleri olabilecek. Adaylar, bazı soruların cevaplarını konuşarak verecek. Hatta bir paragraflık metin yazması istenecek, onu yazacaklar.

Yeni sistem sayesinde, adayların uluslararası düzeyde dil bilgisinin ölçülebileceğine işaret eden Prof. Dr. Yarımağan, şöyle konuştu:

Örneğin, Genelkurmay Başkanlığı, NATO görevi için yurt dışına gidecek görevlilerini, KPDS sınavına göre seçer. Son zamanlarda birtakım sorunlar yaşamaya başlamışlar. Burada çok yüksek puan aldığı için yurt dışına görevlendirilen adayların bazıları yabancı dil konuşamıyormuş. Konuşamayınca tabi görev de yapamıyor.

Prof. Dr. Yarımağan, Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavını (ÜDS) ise sadece okuma ve anlama düzeyinde yapmayı sürdüreceklerini bildirdi.

AB nin, bu tip sınavlarda belirlediği düzeyler bulunduğunu, Türkiye de bu düzeylere uyulmadığını ifade eden Prof. Dr. Yarımağan, bu hazırlıkları düzeye uygun diploma, belge, sertifika vermek için gerçekleştirdiklerini söyledi.

-YENİ SİSTEM İÇİN YURT DIŞINDAN HİZMET

Prof. Dr. Ünal Yarımağan, sistem için yurt dışından hizmet satın alacaklarını, İngilizce, Fransızca, Almanca dillerinde soruların gruplandırılmasının AB standartlarında olması için büyükçe bir ihale açacaklarını bildirdi.

Yeni sistem üzerinde 2 yıldan bu yana çalıştıklarını ifade eden Prof. Dr. Yarımağan, sınavları yapacakları binalar satın aldıklarını açıkladı.

Prof. Dr. Yarımağan, bilgisayar ortamında yapılacak sınavın yazılımıyla ilgili ihtiyaçlarını ise Türkiye deki firmalardan karşılayacaklarını belirterek, Başvurular ve sonuçların hepsi internet üzerinden olacak. En önemlisi, örneğin ÜDS sınavını yılda 2 kez yapıyoruz. Bu proje hayata geçtiğinde belki her hafta yapacağız dedi.

- SINAVLAR ÜLKESİ OLDUK -

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, KPSS tipi sınavın dünyanın hiçbir ülkesinde yapılmadığını, Türkiye de de 10 yıl sonra kalkabileceğini söyledi.

KPSS sınavının Türkiye ye özgü bir sınav olduğuna işaret eden Prof. Dr. Yarımağan, şöyle konuştu:

Çünkü Türkiye de yandaşlık var. Yetkiyi kurumlara bırakırsanız, seçme işlemleri objektif bir şekilde yapılamaz. Bunu engellemek için KPSS diye bir sınav yapıyoruz. Bu dünyada yaygın olan bir yöntem değil. İlerleyen yıllarda ÖSS olur yine, ama bu kapsamda olur mu onu bilemem. Çünkü tüm dünya ülkelerine bakarsanız, birçok yere sınavsız giriliyor. Türkiye de de gelecekte öyle olacaktır. Ama her yere sınavsız girilmez. Örneğin tıp fakültelerine rağbet çoksa oraya sınavla girilir. Ama buna karşılık matematik bölümüne ilgi azsa buraya sınavsız girilebilir. ÖSYM olarak 36 sınav yapıyoruz. Bana göre gelecekte bu sınavların bir kısmı yavaş yavaş kalkabilir.

Prof. Dr. Yarımağan, gelecekte yabancı dil sınavlarının değerlerinin daha da artacağını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

Her şeyi sınav yapıyoruz, bir sınav ülkesi olduk. Ama kalkmayacak tek sınav var o da yabancı dil sınavıdır. AB ile ilgili ilişkilerimiz nedeniyle yabancı dil sınavlarına ihtiyaç giderek artacaktır. Özel sektöre de eleman alınırken dil bilgisi ön plana çıkacaktır. Onun için dil sınavlarını ağırlıklı olarak ele alıyoruz.

AAYorum - Tartisma - Soru - Cevap

Bu kategorideki son haberler:

YDS giriş belgeleri erişime açıldı

e-YDS başvuruları tarihleri açıklandı

YDS sonuçları açıklandı

2014 YDS sınav giriş yeri ve belgeleri yayınlandı

YDS başvuruları yarın başlayacak

YDS, pazar günü yapılacak

Çok İzlenenler
Sayı Sistemleri

----------------
Rasyonel Sayılar

----------------
Foto Galeriden..
 
Foto Galeri
 
Ilgin Bilgiler
 Boks ringleri niçin dört köşedir ?
 Gelinliklerin rengi niçin beyazdır ?
 En yüksek ses hangisidir ?
 Patlamış mısır nasıl patlıyor ?
 İnsanlar niçin dondurularak saklanamıyor?
 Erkekler niçin kravat takar ?
 Ata neden soldan binilir ?
 Niçin kar yağıyor ?
 İnsanlar niçin tokalaşıyorlar ?
 Tellere konan kuşlar niçin çarpılmıyorlar ?

Anasayfa   Egitim  SBS   DGS   KPSS   KPDS-ÜDS   ALES   AÖF   Yüksekögretim   E-Dershane  Kurs Rehberi   Fotogaleri  Eglence   Reklam & Iletisim 
Gizlilik Sözlesmesi - Kullanim Antlasmasi
Yandex.Metrica    Öğretmen Alemi  Eğitim Bilimleri