Webdersanesi
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması

ALES başvuruları 16 Mart 3 Nisan


Tarih 17-03-2009   Yorum Ekle !Sen de yorumunu ekle ! Yazi Küçült Yazi Küçült ALES Hazirlik Video Görüntülü Dersler Konu Anlatimlari

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı nın (ALES) ilkbahar dönemine 16 Mart-3 Nisan tarihleri arasında başvurulabilecek.
 
 
Sınavı gerçekleştirecek Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinden (ÖSYM) yapılan açıklamaya göre, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için ALES e girmek gerekiyor.
 
Bu sınavda alanındaki puan türünde 100 üzerinden 70 alan adaylar başarılı sayılacak.
 
Başarılı adaylar, Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik te belirtilen genel ve özel şartları taşımaları halinde giriş sınavına başvurabilecek.
 
Doktora veya sanatta yeterlik derecesine sahip olanlar, Tıpta Uzmanlık Tüzüğü hükümlerine göre uzmanlık eğitimini tamamlayanlar, meslek yüksekokullarının YÖK tarafından belirlenen uzmanlık alanlarına atanacaklar, yönetmelik yürürlüğe girdiği tarihte yükseköğretim kurumlarında bu kadro unvanlarında çalışmakta olanlar ile yükseköğretim kurumlarından ayrılan öğretim elemanlarının çalışmakta oldukları yükseköğretim kurumlarında veya başka yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı kadrolarına başvurularında merkezi sınav, meslek yüksekokullarının öğretim elemanı kadrolarına başvurularda ise yabancı dil şartı aranmayacak.
 
Türkiye de bir lisansüstü eğitim programında öğrenim görmek isteyenlerin de ALES e girmeleri gerekiyor.
 
Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla lisansüstü öğrenim görmek üzere yurtdışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacak.
 
Bu yolla yurtdışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınavı girmeleri zorunlu tutuluyor.
 
Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumdakiler, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurtdışında lisans eğitimi görmüş olanlar ve yabancı uyruklular da girebilecek.
 
Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın kendi imkanlarıyla yurtdışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girmeleri gerekmiyor.
 
Başvurular
 
Başvurular elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Son 2 yıl içinde ALES e başvurmuş adaylar başvurularını bireysel olarak internet üzerinden kendileri yapabilecek.
 
Bu durumda olmayan adaylar ise başvuru merkezleri aracılığıyla başvuruda bulunacak.
 
Sınava başvurmak isteyen adaylar, sınav kılavuzu ve aday bilgi formuna yarından itibaren ÖSYM nin www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilecek.
 
Ayrıca kılavuz dağıtımı yapılmayacak. Adaylar, başvuru yapacakları merkezleri yine aynı internet sitesinden öğrenebilecek.
 
Adayların, başvuru yapmadan önce 40 TL sınav ücretini bankaya yatırmaları isteniyor.
 
Başvuru süresi 3 Nisan 2009 Cuma günü sona erecek.
 
Sınav
 
ALES, 10 Mayısta Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van, Zonguldak, Lefkoşa ve Bişkek te gerçekleştirilecek.
 
Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan yetenek testi uygulanacak. Sınav Türkçe yapılacak. Her aday için sayısal, sözel ve eşit ağırlıklı olmak üzere üç ayrı puan türü hesaplanacak ve sonuçlar adayların adreslerine gönderilecek.
 
 
 


Yorum - Tartisma - Soru - Cevap

Bu kategorideki son haberler:

ALES başvuru süresi uzatıldı

ALES 2015 sınavı ne zaman başvuru tarihleri

ALES başvuruları pazartesi başlıyor

ALES giriş belgeleri internette

ALES başvuruları başladı

ALES sonuçları açıklandı / TIKLA ÖĞREN

Çok İzlenenler
Sayı Sistemleri

----------------
Rasyonel Sayılar

----------------
Foto Galeriden..
 
Foto Galeri
 
Ilgin Bilgiler
 Saçlarımız niçin uzuyor ?
 Erkek ve kadınların el yazıları farklı mıdır ?
 Asansör düşerken zıplanılsa ne olur ?
 Bozuk paraların kenarları niçin tırtıllıdır ?
 Atletler niçin saat yönünün aksine koşuyor ?
 Ağrı nedir ?
 Asansör düşerken zıplanılsa ne olur ?
 Ev çiçekleri bize nasıl zarar verebilirler ?
 Banyodan sonra ellerimiz niçin buruşur?
 Ayna kırılması niçin uğursuzluk getirir ?

Anasayfa   Egitim  SBS   DGS   KPSS   KPDS-ÜDS   ALES   AÖF   Yüksekögretim   E-Dershane  Kurs Rehberi   Fotogaleri  Eglence   Reklam & Iletisim 
Gizlilik Sözlesmesi - Kullanim Antlasmasi
Yandex.Metrica    Öğretmen Alemi  Eğitim Bilimleri