Webdersanesi
Okullarda ilk ders 15 Temmuz
Okullarda ilk ders 15 Temmuz
MEBden açıklama: O kitaplar yeniden basılacak
MEBden açıklama: O kitaplar yeniden basılacak
Açıköğretim sınavlarında büyük değişiklik!
Açıköğretim sınavlarında büyük değişiklik!

YGS ve LYS test sistemi hakkında ne kadar bilginiz var?


Tarih 02-01-2016   Yorum Ekle !Sen de yorumunu ekle ! Yazi Küçült Yazi Küçült YGS - LYS Hazirlik Video Görüntülü Dersler Konu Anlatimlari

İyi bir üniversiteye girmek için aylardır hatta yıllardır yoğun bir çalışmanın içindesiniz. Peki YGS ve LYS test sistemi hakkında ne kadar bilginiz var? Test taktiklerini biliyor musunuz? Yanıtı, Ankara Üniversitesi Ölçme ve Değerlendirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ömer Kutlu veriyor.

Testlerin öğrenci başarısını doğru ölçüp ölçmediği dünyada bir tartışma konusu. Ancak iyi bir üniversitenin anahtarı Türkiye'de hala 5 şıktan hangisini doğru işaretlediğinizle alakalı. Ankara Üniversitesi Ölçme ve Değerlendirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ömer Kutlu, YGS-LYS testleriyle ilgili öğrencilere bazı taktikler veriyor: Testler uzun yıllardır insanların başarı, kişilik, zeka, ilgi, tutum gibi psikolojik özelliklerini ölçmeye yarayan araçlar olarak tanımlanıyor. Her test ölçmek istediği amaca bağlı olarak geliştiriliyor.Bilindiği gibi Türkiye'de uzun yıllardır ortaöğretime ve yükseköğretime geçiş, uygulanan testler aracılığıyla yapılıyor. Testlerdeki sorulara ilişkin anlayışlar değişse de, testlerin öğrencileri sıralama anlayışı değişmiyor. Türkiye'nin kurulduğu günden 1974'e kadar az sayıdaki yükseköğretim programına öğrenci seçildi ve yerleştirildi. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi'nin (ÖSYS) mantıksal temelleri 1974'te kurulan ve şimdiki adı Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) olan test kurumu tarafından atıldı. Bugünki YGS ve LYS testlerinin ölçme anlayışı da 1981'de, testlerin iki basamaklı; Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Öğrenci Yerleştirme Sınavı (ÖYS) olarak tanımlandı. Testlerin adı değişse de mantık değişmedi.

YGS ANLAMAYA, LYS ISE BİLGİYE ODAKLANIYOR

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), tıpkı ÖSS gibi bireylerin 'okuduğunu anlama' gücünü ölçmeyi amaçlayan sorulardan oluşuyor. Okuduğunu anlama özellikle üç yaşından itibaren bireylerde geliştirilmeye çalışılan temel bir yaşam becerisi. Bireyler arasındaki akademik yetenek farklılıklarını belirlemede birçok testte sıkça kullanılıyor. Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ise lise ders programlarına dayalı olarak hazırlanan kapsamlı bir test. Bir yönüyle bilgi ağırlıklı sorular, bir yönüyle de okul yıllarında edinilen bilgilerin kullanılmasını gerektiren sorular bulunuyor. Bu nedenle, LYS testlerindeki maddelerin hazırlanmasında ortaöğretim programlarındaki kazanımlardan yararlanılıyor ve her sorunun bir kazanımı temsil etmesine çalışılıyor. Yani YGS ve LYS testleri okuduğunu anlama gücü yüksek ve okul programlarındaki konuları iyi öğrenmiş bireyleri yüksek puandan düşüğe doğru sıralamayı amaçlıyor.

YERLEŞTİRME SÜRECİ YURTDIŞINDA NASIL OLUYOR?

Birçok ülke öğrencilerini yükseköğretime yerleştirirken çoktan seçmeli testler dışındaki yaklaşımlardan da yararlanıyor. Bu testlerin öğrencileri sınırlandıran yapısı Türkiye'de de son yıllarda eleştiriliyor. Bu süreçlerde farklı yolların kullanılması için kamuoyunun baskısı artıyor. Bugün üniversitelere öğrenci yerleştirmek için kullanılan testlerin öğrencilerde 'yüksek riskler' oluşturduğunu araştırmalar da ortaya koyuyor. Örneğin Hatice Kumandaş'ın 2013'te tamamladığı 'Yükseköğretime Öğrenci Seçmede ve Yerleştirmede Kullanılan Sınavların Oluşturduğu Risk Faktörlerinin Okul Başarısı Üzerindeki Etkileri' başlıklı doktora tezi, sınıf düzeyi arttıkça test çözmeye ayrılan zamanın, sınava hazırlık için harcanan paranın, sınav baskısının ve kaygısının, öğrencilerin okul başarısını olumsuz etkilediğini gösteriyor.

DÜNYADA EĞİTİM SİSTEMLERİ VE DERS PROGRAMLARI DEĞİŞİYOR

Dünyanın birçok ülkesi özellikle 1980'lerden itibaren eğitim sistemlerini güncelliyor ve okul ders programlarını değiştiriyor. Bu değişim içinde, bireylerin problem çözme, eleştirel düşünme, akıl yürütme, yaratıcılık gibi 'üst düzey düşünme becerileri'nin geliştirilmesi önemseniyor. Testlerin geliştirilme anlayışlarında da bu yönde bir dönüşüm yaşanıyor. Bu süreçte Türkiye'de de yapılan birçok araştırma sınavlara hazırlanırken çok sayıda soru çözmeyle okul başarısı arasında ters yönde bir ilişki olduğunu da gösteriyor. Buna rağmen başta okullar ve aileler olmak üzere genel olarak eğitim sisteminin ve paydaşlarının çok soru çözme anlayışını ısrarla desteklemesi anlaşılır gibi değil.

BAŞARINIZI ARTIRMAK İÇİN

-Öğrencilerin sınav başarılarını artıracak önemli noktalardan biri, okuma ve anlama gücünü geliştirecek yaklaşımlar. Bu süreçte kitap ve güncel yazıların okunması, konuşmaların, sinema ve tiyatro gibi etkinliklerin izlenmesi önemli. Bu durum öğrencilerin okuduğunu anlama güçlerini geliştirirken, okuma hızlarının da artmasına yardımcı olur.

-Öğretmenlerin, ders programına dayalı kazanımları, günlük olaylarla ilişkilendirerek ele alması, öğrencileri bu etkinliklerde görevlendirmesi de önemli.

-Öğrencilerin içinden geçtikleri ÖSYS'yi tanımaları şart. Kılavuzları dikkatli okumaları, takıldıkları yerleri araştırmaları, yeterli bilgi sahibi olmayanların görüşlerinden etkilenmemeleri gerekiyor. Sistemi ve testleri tanıyan öğrencilerin, testleri yanıtlarken kendi stratejilerini oluşturacakları da çok açık.

-Basın yayın araçlarında test yanıtlamayla ilgili çok sayıda yolun önerildiği görülüyor. Öğrencilerin bunları doğrudan kullanmak yerine kendine uygun düşün yolları tercih etmeleri yerinde olur.

-Sorularda altı çizilmiş, tırnak içine alınmış anlatımlar önemli. Bunların soru çözmede yönlendirici olabileceği unutulmamalı. İki seçenek arasında kalındığında, en az işaretlenen seçeneğe bakmak yerine soruda ölçülmek istenen özelliğe odaklanmak ve yanıtı bu yolla tercih etmek daha uygun.

-İşlem gerektiren sorularda zaman varsa sağlama yapılması, yanıttan emin olmayı sağlar.

-Sınav bitiminde cevap anahtarını ve soru kitapçığını kontrol etmek için en az 5 dakika ayrılmalı ve olası hatalar denetlenmeli.

Önder ÖNDEŞYorum - Tartışma - Soru - Cevap

Bu kategorideki son haberler:

YGS Baraj puanı yükseltildi

YGS ve LYS test sistemi hakkında ne kadar bilginiz var?

ÖSYM açıkladı! İşte YGS soruları

ÖSYM'den YGS açıklaması

Yurtdışında tıp, hukuk ve mühendislik için şart!

YÖK'ten devrim gibi değişiklik

Çok İzlenenler
Sayı Sistemleri

----------------
Rasyonel Sayılar

----------------
Köşe Yazıları
ANKET
Şuanda hazırlandığınız ve daha çok önem verdiğiniz sınav hangisi?
KPSS
YGS-LYS
ALES
KPDS-ÜDS
DGS
Foto Galeriden..
 
Foto Galeri
 
Kurs Rehberi
Şehir
Kurs Türü
Kurs Ekle
Bugünkü Gazeteler
Üye Giriş
 
Ilginç Bilgiler
 Gelinliklerin rengi niçin beyazdır ?
 Niçin yaşlanıyoruz ?
 Günümüzde üniformalar niçin haki renkte ?
 Yüzme yarışları niçin dört ayrı stilde yapılıyor ?
 Niçin insanların kanları birbirlerinden farklı ?
 İnsanlar niçin dondurularak saklanamıyor?
 Niçin yağmur yağıyor ?
 Yazın niçin açık renk giysiler giyiyoruz ?
 Atlar nasıl ayakta uyuyabiliyorlar ?

Anasayfa   Egitim  SBS   ÖSS   DGS   KPSS   KPDS-ÜDS   ALES   AÖF   Yüksekögretim   E-Dershane  Kurs Rehberi   Fotogaleri  Eglence   Reklam & Iletisim 
Gizlilik Sözlesmesi - Kullanim Antlasmasi
Yandex.Metrica    Öğretmen Alemi  Eğitim Bilimleri