Webdersanesi
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması

Türkçe eğitime 182 ülkeden "rekor" başvuru


Tarih 24-10-2015   Yorum Ekle !Sen de yorumunu ekle ! Yazi Küçült Yazi Küçült Sinavlara Hazirlik Video Görüntülü Dersler Konu Anlatimlari

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül, Türkçe eğitim için rekor başvuru geldiğini söyledi. googletag.cmd.push(function() { googletag.display('dfp-haber-ici'); });

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Kudret Bülbül, yabancı öğrencilerin Türkiye'de eğitim almaları için her yıl 5 bin kişilik kontenjan ayırdıklarını belirterek, "Bu yıl tarihi bir rekor kırdık, 182 ülkeden başvuru aldık. Türkiye'de eğitim için 155 bin kayıt yapıldı" dedi.

Bülbül, AA muhabirine, YTB'nin 3 temel vizyonu olduğunu belirterek, yurt dışında yaşayan Türklerin bulundukları ülkelerde etkin yurttaş olmalarına katkı sağladıklarını söyledi.

Bülbül, yurt dışında "güçlü diaspora" iddiasında olduklarına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"1950'li yıllarda göç eden vatandaşlarımız var. Artık 60'ıncı yılında hayatın her alanında katkı sağlasınlar. Bu anlamda yaptığımız pek çok çalışma var. Son 50 yılda çok yalnız bırakıldılar, sahipsiz kaldılar. YTB, bu insanlarımızı sahiplenen ve çok yönlü projelerle destek veren bir kuruluştur. Birinci görev alanımız budur. Bu yıl ilk kez onlara yönelik mali destek programları açıkladık.

Onların yapabilecekleri çalışmalara destek vermekteyiz. Dönem dönem çağrılara çıkmaktayız. Onların gündelik yaşamını çok yakından ilgilendiren konular var, bu alanlarda destekler veriyoruz."

BU YIL TARİHİ REKOR KIRILDI

Dünyanın çeşitli ülkelerinden Türkiye'de okumak isteyen öğrencilere destek verdiklerini anlatan Bülbül, devlet burslarıyla eğitim almak isteyenlerin de YTB'ye başvurduğunu aktardı.

Bülbül, bu öğrencileri sınavla seçtiklerini ifade ederek, uluslararası öğrencileri Yükseköğretim Kurulu (YÖK) aracılığıyla üniversitelere yerleştirdikleri bilgisini paylaştı.

Türkiye'de eğitim almak isteyen öğrencilere yurt ve burs imkanı tanıdıklarına işaret eden Bülbül, "Her yıl 5 bin civarında kontenjanımız var. Bu yıl tarihi bir rekor kırdık, 182 ülkeden başvuru aldık. Türkiye'de eğitim için 155 bin kayıt yapıldı. Birkaç yıl önce, 'Türkçe eğitim dili olur mu? Türkiye'de okunur mu?' tartışmaları yapılırken, bugün insanlar akın akın Türkiye'de Türkçe ile geleceklerini arıyor. Bu, bizim için büyük gurur" değerlendirmesinde bulundu.

Bülbül, uluslararası öğrencilere birinci sınıfta Türkçe öğrettiklerini vurgulayarak, Türkiye'nin hemen hemen her yerinde uluslararası öğrenciler bulunduğunu dile getirdi.

TÜRKİYE EĞİTİM ÜSSÜ OLUYOR

Bülbül, Konya'da da 84 ülkeden uluslararası öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi.

"Bunlar ülkelerinin en başarılı öğrencileri, bu öğrencileri diğer ülkelerle rekabet halinde seçiyoruz" diyen Bülbül, şunları kaydetti:

"Vizyonu olan ülkeler, en zeki öğrenciyi getirip okutmaya çalışıyor. Bu zeki öğrencilerle, kendisiyle ilişkili ve gönül elçisi uluslararası öğrenci yetiştirmek istiyor. Biz de bu yarıştayız. Bu yıl bin 500 kadar, ülkelerinin en iyi okullarından ülke, bölge veya okul birincisi öğrenci geldi. Kolombiya'dan İspanya'ya, Almanya'dan Uzak Doğu ülkelerine 5 bin civarında yeni öğrenci, yükseköğrenim programlarına yerleşti. Türk vatandaşı öğrencilerimizin de bulundukları ülkelerde okumalarına destek veriyoruz. Şu anda 70 binden fazla uluslararası öğrenci var.

15 bini bizim koordinasyonumuz ile Türkiye'ye geldi. Türkiye, bu doğrultuda bir cazibe merkezi ve eğitim üssü haline geliyor."

Gelecek yıllarda sayının daha da artabileceğine değinen Bülbül, nitelikli öğrencilere ev sahipliği yaparak Türkiye'nin bilgi ve birikimini aktarmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.Yorum - Tartisma - Soru - Cevap

Bu kategorideki son haberler:

İşte yeni müfredat

İşte Türkiyenin yetişkin eğitimi istatistikleri

MEBden açıklama: O kitaplar yeniden basılacak

Okullarda ilk ders 15 Temmuz

Bakan Yılmaz: Öğretmen Akademisi kuruyoruz

4+4+4 sistemi devam edecek

Çok İzlenenler
Sayı Sistemleri

----------------
Rasyonel Sayılar

----------------
Foto Galeriden..
 
Foto Galeri
 
Ilgin Bilgiler
 Neden esneriz ?
 Telefon şehir kodları nasıl veriliyor ?
 Niçin yaşlanıyoruz ?
 Ayna kırılması niçin uğursuzluk getirir ?
 Bumerang nasıl geri gelebiliyor ?
 Domates niçin meyvedir ?
 Niçin her insanın sesi farklı ?
 İnsanlar niçin tokalaşıyorlar ?
 Ev çiçekleri bize nasıl zarar verebilirler ?
 Arabamızın aynaları niçin farklı gösteriyor ?

Anasayfa   Egitim  SBS   DGS   KPSS   KPDS-ÜDS   ALES   AÖF   Yüksekögretim   E-Dershane  Kurs Rehberi   Fotogaleri  Eglence   Reklam & Iletisim 
Gizlilik Sözlesmesi - Kullanim Antlasmasi
Yandex.Metrica    Öğretmen Alemi  Eğitim Bilimleri