Webdersanesi
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması

Avcı sınav soruları için süre istedi


Tarih 19-07-2014   Yorum Ekle !Sen de yorumunu ekle ! Yazi Küçült Yazi Küçült Sinavlara Hazirlik Video Görüntülü Dersler Konu Anlatimlari

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, sınav sorularının açıklanmamasıyla ilgili konunun Bakanlar Kurulu'nda konuşulduğunu söyledi.

Avcı, Başkent Öğetmenevi'nde eğitim muhabirlerine iftar verdi. 

İftarın ardından soruları yanıtlayan Avcı, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Bakanlar Kurulu'nda soruların açıklanmasıyla ilgili talimat verdiği ve YGS ve YDS sınavlarıyla ilgili bir düzenleme yapıldığı yönünde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın bir açıklaması oldu" ifadeleri üzerine Avcı, konunun yanlış anlaşılmış olabileceğini söyledi. 

Bakan Avcı, sözlerini şöyle sürdürüdü:

"Böyle bir talimat söz konusu değil. Şu tarafı doğru. Bu, Bakanlar Kurulunda konuşuldu ve açıklanması açıklanmaması bununla ilgili niye açıklanmıyorla ilgili Bakanlar Kurulunda  bilgi verildi. 'Bunu çalışalım' denildi sadece. Yani öyle hemen açıklayalım hemen...Biliyorsunuz yasada var, Bilgi Edinme Yasası'na dahil değil. Bu da bir şeyleri gizlemek için falan alınmış bir karar değil. Çünkü bu, daha önce planlanan bir süreç. Ömer Dinçer zamanında başlatılmış bir çalışma var." 

''TOEFL sınavına benzer bir sistem tasarlanıyor''

Avcı, TOEFL sınavlarına istenildiği zaman girilebildiğini anımsatarak, bu sınavda binlerce, yüz binlerce, milyonlarca sorunun bulunduğunu, bir imtihandaki sorunun bir süre daha yöneltilmediğini anlattı. Bu sınavda alınan en yüksek puanla öğrenci kabul eden kurumlara müracaatın yapılabildiğini dile getiren Avcı, benzer bir sitemin üniversiteye giriş için tasarlandığını belirtti. 

Bu sistemde, öğrencilerin bir kez sınava girdikleri sınav sonuçlarına göre değil, senenin belli aylarında veya örnek olarak her ay sınava girme hakkının olduğunu ifade eden Avcı, "O projenin gereği olarak soruların birikmesi lazım. Düşünün her ay soru sorduğunuz zaman senede en az 12 tane bu ölçekte sınav yapıyorsunuz demektir. Bunun için de 12 çarpı bu ölçekte soruya ihtiyacınız var bir yılda. Buna yıllar boyu düşündüğünüzde katlanıyor. O projenin gereği bu. Bunlar izah edildi, 'çalışalım' denildi sadece. Şimdi tekrar artılarıyla eksileriyle biz bunu çalışıyoruz. Bir karar verdiğimiz zaman da onu kamuoyuyla paylaşırız" diye konuştu. 

"Soruların yayımlanmamasının en çok eleştirilen kısmı 'biz doğru yanıtların ne olduğunu bilmiyoruz. Dolayısıyla ÖSYM'ye nasıl itiraz edeceğiz. Kontrol etme şansımız olmuyor' yönünde. Bu yıl ilk kez ÖSYM'nin yaptığı sınava itiraz gelmedi" sözleri üzerine Avcı, "Siz, yaptığınız sınavdan çok eminseniz ve yanlış değerlendirildiğini düşünüyorsanız kağıdınızın incelenmesi talebinde bulunabiliyorsunuz" dedi. 

"Sorular görülmeden bunun farkına varılmasının mümkün olmadığının'' hatırlatılmasına karşılık da Avcı, soruları değerlendiren kişinin bilirkişi olacağını söyledi. 

Avcı, TEOG sorularının açıklanması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimat verdiği yönünde bazı haberlerin bulunduğuna dikkati çekerek, bunun yanlış anlaşılmış olabileceğini ifade ederek, TEOG sorularının zaten açıklandığını vurguladı.

Bakan Avcı, soruların pek çok kez kontrol edildiğini ifade ederek, "Sorulmadan önce de bir sürü ön testten geçiriliyor, sorulduktan sonra da havuza atılırken de testten geçiriliyor. Çünkü bir kısmının da müfredat değişikliğine paralel olarak revize edilmesi gerekiyor. Yani havuzda biriken sorular bir sene sonra iki sene sonra da sorulabilir hale geliyor" ifadesini kullandı.

Bir başka soru üzerine Bakan Avcı, TEOG sınavında mahkemece iptal edilen 4 soruyu kendisinin de incelediğini belirterek, "İptal edilen sorularımız yanlış değil" ifadesini kullandı. 

SBS'de yürütmeyi durduma kararının 15 Ocak'ta verildiğini anımsatan Avcı, bu sebeple TEOG'da iptal edilen sorular için yürütmeyi durdurma kararına itiraz etmediklerini aktardı.

Avcı, şunları kaydetti: 

"Çünkü biliyoruz ki 6 ay sonra benzer bir karar çıkabilir ve bütün öğrencilerin bu altı ay boyunca 1 milyon 300 bin öğrenci, anneleri, babaları veliler diken üstünde oturdu. Zaten maksat da bu. Şimdi aynı mahkeme bir yürütmeyi durdurma 6,5 ay sonra, bir başka yürütmeyi durdurma kararını 5,5 ay sonra verdi. Ama aynı mahkeme bizim yurt dışındaki bir okulumuzdan, elçiliğe bağlı bir Türk okulundan bir müdürümüzü geri çağırmışız, disiplin soruşturması nedeniyle oradan almışız. Aynı mahkeme, bu işlemle ilgili yürütmeyi durdurma kararını 6 günde verdi. 1 milyon 300 bin kişiyi ve ailelerini milyonlarca kişiyi ilgilendiren bir konuda, herhangi bir etkinliğinin olamayacağını bile bile 6 ay sonra verdi. Bir tek kişiyi ilgilendiren bir davada aynı mahkeme, 6 gün sonra yürütmeyi durdurma kararı verdi." 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ece Ayhan'ın, bir şiirindeki "Biz tüzüklerle çarpışarak büyüdük" ifadelerini anımsatarak, "Bugünlerde Milli Eğitim Bakanlığı Ece Ayhan'ın kulaklarını çınlata çınlata işlerini yürütüyor" dedi.

Kaynak: AAYorum - Tartisma - Soru - Cevap

Bu kategorideki son haberler:

İşte yeni müfredat

İşte Türkiyenin yetişkin eğitimi istatistikleri

MEBden açıklama: O kitaplar yeniden basılacak

Okullarda ilk ders 15 Temmuz

Bakan Yılmaz: Öğretmen Akademisi kuruyoruz

4+4+4 sistemi devam edecek

Çok İzlenenler
Sayı Sistemleri

----------------
Rasyonel Sayılar

----------------
Foto Galeriden..
 
Foto Galeri
 
Ilgin Bilgiler
 En yüksek ses hangisidir ?
 Bulutlar nasıl oluşuyor ?
 Kanımız kırmızı iken damarlarımız niçin mavi?
 Kırmızı renk boğaları niçin kızdırır ?
 Erkek ve kadınların el yazıları farklı mıdır ?
 Erkek ve kadınların el yazıları farklı mıdır ?
 Yalan makinesi nasıl çalışır ?
 Soğuk havada arabamız niçin zor çalışıyor ?
 Tellere konan kuşlar niçin çarpılmıyorlar ?

Anasayfa   Egitim  SBS   DGS   KPSS   KPDS-ÜDS   ALES   AÖF   Yüksekögretim   E-Dershane  Kurs Rehberi   Fotogaleri  Eglence   Reklam & Iletisim 
Gizlilik Sözlesmesi - Kullanim Antlasmasi
Yandex.Metrica    Öğretmen Alemi  Eğitim Bilimleri