Webdersanesi
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması

Türkiye ile İngiltere'den eğitime dev katkı


Tarih 16-06-2014   Yorum Ekle !Sen de yorumunu ekle ! Yazi Küçült Yazi Küçült

YÖK Başkanı Çetinsaya: "Önümüzdeki yıllarda Türkiye ve İngiltere arasında yaklaşık 8 milyon sterlinlik bir fon oluşturulucak" dedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Gökhan Çetinsaya, İngiltere'nin doktora eğitiminde ortak ülkeler aradığını belirterek "Bu ülkelerden bir tanesi de Türkiye. Önümüzdeki yıllarda Türkiye ve İngiltere arasında yaklaşık 8 milyon sterlinlik bir fon oluşturulacak" dedi.

British Council tarafından düzenlenen "İngiltere-Türkiye Yükseköğretimde Diyalog Toplantısı'na katılan ve ardından İngiltere Üniversiteler ve Bilim Bakanı David Willets ile görüşen Çetinsaya, ziyaretini ve görüşmelerini AA'ya değerlendirdi.

İki ülke arasında son iki yıldır ilişkilerin son derece yoğun olduğunu belirten Çetinsaya, "Her yıl birkaç kez toplanıp, gelişmeleri gözden geçiriyoruz. Bir çalışma grubumuz var. Bütün faaliyetlerimizi ve ikili ilişkilerimizi koordine ediyor. Biz onların bütün faaliyetlerine katılıyoruz, onlar da bizimkilere katılıyor" bilgisini paylaştı.

Çetinsaya, "Başta kalite süreçleri olmak üzere, üniversite ve sanayi işbirliği konuları, iki ülke öğrencilerinin, İngiliz öğrencilerin Türkiye'de, Türk öğrencilerin İngiltere'de staj yapabileceği mekanizmaların görüşmelerini yaptık" diye konuştu.

Newton Fonu

Şu anda gündemde Newton Fonu olarak adlandırılan çok önemli bir proje olduğunu bildiren Çetinsaya, şunları söyledi:

"Bu İngiltere'de de çok yeni. Belli özel alanlarda İngiltere doktora eğitiminde ortak ülkeler arıyor. Bu ülkelerden bir tanesi de Türkiye. Önümüzdeki yıllarda Türkiye ve İngiltere arasında yaklaşık 8 milyon sterlinlik bir fon oluşturulacak ve iki ülkenin ihtiyaçları olan alanlarda karşılıklı olarak doktora öğrencisi yetiştireceğiz. İngiliz öğrenciler Türkiye'de, Türk öğrenciler de İngiltere'de olmak üzere. Bu çok önemli bir proje. Her iki ülkede çok önemli imkanlar sağlayacaklardır diye düşünüyorum."

Newton Projesi'nin Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütüleceğini kaydeden Çetinsaya, "Proje üzerinde anlaşma sağlandı. Yakında mekanizmaları da çalışacaktır. Her geçen gün ilişkilerimiz daha da artıyor" dedi.

Çetinsaya, Türkiye'nin yüksek öğretim sistemini ileriye taşıyabilmek için mutlaka daha çok, daha nitelikli doktora öğrencisi yetiştirilmesi gerektiğini, aynı şekilde iki ülkenin yükseköğretim öğrencilerinin birbirinin ülkesinde staj imkanlarından faydalanmasının çok büyük katkı sağlayacağının altını çizdi.

"Vize alma süreçleri konusunda bir kazanım sağlandı"

Türkiye'den, yükseköğretim eğitimi için İngiltere'ye başvuran öğrenicilerin vize işlemlerinin kolaylaştırılması konusunda Çetinsaya, şunları kaydetti:

"Bu konularda son iki yıldır yoğun olarak British Council yetkilileri ile kültür heyeti yetkilileri başta olmak üzere, Büyükelçiler başta olmak üzere bütün yetkililerle görüşüyoruz ve adım adım aslında ufak ufak da olsa bir takım kolaylıklar sağlanıyor. Öğrencilerle ilgili yoğun temaslar devam ederken, aslında araştırmacılarla, akademisyenlerle ilgili olarak onların vize alma süreçleri konusunda bir kazanım sağlandı, kolaylaştırıldı. Bu konudaki yoğun temaslarımız devam ediyor."

Uluslararası öğrenci sayısı 70 binlerde

Çetinsaya, üniversite çağındaki öğrencilerin kısa veya uzun vadeli dolaşımının hem öğrencilere hem de ülkeler büyük katkı sağladığını belirterek "Çok kültürlülük tecrübesi olanların hem eğitim alanında hem araştırma alanında hem de iş alanında çok daha başarılı olduklarını bütün araştırmalar ortaya koyuyor" değerlendirmesini yaptı.

Tüm ülkelerin uluslararası öğrencileri çekmek için uğraştığını vurgulayan Çetinsaya, "Ama uluslararası öğrenci çekmek zaten dünyada bir serbest pazar gibi. Biz de uluslararası öğrenci çekmeye çalışıyoruz ve şu anda bizde de sayılar hızla artıyor. Mesela iki yıl önce 30 binken, şu anda bizde 70 küsur binlere çıktı" şeklinde konuştu.

Çetinsaya, şunları belirtti:

"Bizim asıl alanımız master, doktora alanıdır. Bu alanda yapacağımız işbirlikleri Türkiye'ye de çok şey katacaktır, İngiltere'ye de çok şey katacaktır. İkisi birlikte çok daha büyük sonuçlara yol açacaktır. Newton Fonu gibi uygulamalar, bizim diğer endüstri üniversite işbirliği projelerimiz Türkiye'nin yarınları için işbirliği yapacağımız alan lisans üstü alanlarıdır.

Son dönemde Türkiye'de en çok uluslararasılaşma projesine zaman ayırıyoruz. Ne kadar çok öğrencimiz yurt dışına giderse ne kadar çok öğrenci gelirse, gerçekten bütün üniversite camiası bundan faydalanacaktır. Bu manada da markalaşma ve kurumsallaşma çalışmaları yapıyoruz. Her geçen gün bu başarılar artırıyor."

Kaynak: AAYorum - Tartışma - Soru - Cevap

Bu kategorideki son haberler:

2015 KYK yurt başvuru sonuçları açıklandı!

Üniversite tercih ve kayıt tarihleri açıklandı

Yurt başvuru sonuçları açıklandı

Kayıtları silinen öğrencilerden rekor tazminat

Üniversite kayıt yaptıramayanlara ek kayıt

260 bin öğrenci yurtlara yerleştirilemedi

Çok İzlenenler
Sayı Sistemleri

----------------
Rasyonel Sayılar

----------------
Köşe Yazıları
ANKET
Şuanda hazırlandığınız ve daha çok önem verdiğiniz sınav hangisi?
KPSS
YGS-LYS
ALES
KPDS-ÜDS
DGS
Foto Galeriden..
 
Foto Galeri
 
Kurs Rehberi
Şehir
Kurs Türü
Kurs Ekle
Bugünkü Gazeteler
Üye Giriş
 
Ilginç Bilgiler
 Asansör düşerken zıplanılsa ne olur ?
 Ağrı nedir ?
 Niçin müzikten hoşlanıyoruz ?
 Bir saat niçin 60 dakikadır ?
 Niçin ayı bazen gündüz de görüyoruz ?
 Uçaklar arkalarında niçin bulut bırakıyorlar ?
 Yıldızların ışıkları gece niçin kırpışıyor ?
 Elektrik insanı nasıl çarpıyor ?
 Telefon tuşlarında niçin çıkıntılar var ?

Anasayfa   Egitim  SBS   ÖSS   DGS   KPSS   KPDS-ÜDS   ALES   AÖF   Yüksekögretim   E-Dershane  Kurs Rehberi   Fotogaleri  Eglence   Reklam & Iletisim 
Gizlilik Sözlesmesi - Kullanim Antlasmasi
Yandex.Metrica    Öğretmen Alemi  Eğitim Bilimleri