Webdersanesi
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması

LYS Giriş yerlerleri açıklandı


Tarih 09-06-2014   Yorum Ekle !Sen de yorumunu ekle ! Yazi Küçült Yazi Küçült YGS - LYS Hazirlik Video Görüntülü Dersler Konu Anlatimlari

Adaylar, sınava giriş belgelerini, başvuru yaptıkları her LYS için ayrı ayrı, kimlik numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin internet adresinden edinebilirler.

ÖSYM Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, 14-15 ile 21-22 Haziran tarihlerinde yapılacak 2014 Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuran adayların, sınavlara girecekleri bina/salonlara atanma işlemlerinin tamamlandı.
      
Belge gönderilmeyecek adayların, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgelerini, başvuru yaptıkları her LYS için ayrı ayrı, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleriyle ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek.
      
Başvuru yapılmayan LYS için giriş belgesi düzenlenmeyeceği ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
"Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacak. Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunlu. Adayların, sınava giriş evraklarının yazıcıdan dökümünü edinirken üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermesi gerekiyor. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını ilgili LYS'de yanlarında bulundurmak zorunda. İlgili LYS'ye ait Sınava Giriş Belgesini (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacak. Sınava Giriş Belgesi sadece üzerinde belirtilen LYS için geçerli olacak. Bir LYS için düzenlenen belge diğer LYS'ler için kullanılamayacak."
      
Sınava giriş kağıtlarının ön ve arka yüzünde ÖSYM'nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret bulunmaması gerektiği belirtildi. Ayrıca, adaylar kimlik ve güvenlik kontrolleriyle salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, sınava girecekleri binanın kapısında başlama saatinden en az bir saat önce hazır bulunmaları gerektiği konusunda uyarıldı.

Fotoğraf ve özel kimlik de gerekiyor    

Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri önerisinde bulunulan açıklamada, şöyle denildi:
"Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesi’nden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunlu. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değil), tutuklu/hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmi belge, Türk vatandaşlığından izinle ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilir. Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli sayılmayacak."
      
Nüfus cüzdanında soğuk damga bulunması gerektiği belirtilerek, "Sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanıyabilmelerini sağlayacak, sınav görevlilerinde adayı tanımada tereddüt oluşturmayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır" ifadesine yer verildi.
      
Üzerinde soğuk damga, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanımasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanlarıyla geçerlilik süresi bitmiş pasaportların kabul edilmeyeceği vurgulanarak, TC Kimlik numarasının elle veya daktiloyla sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmaması gerektiği bildirildi.
      
Sınav günü sınav görevlilerinin, fotoğrafından adayın kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayabileceği veya sınavın geçersiz sayılabileceğinin göz önünde bulundurulması istenen açıklamada, şöyle devam edildi:
"Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacak, sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacak. Nüfus cüzdanı olmayan veya T.C. Kimlik Numarası, soğuk damga veya güncel bir fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekiyor."

Kaynak: AAYorum - Tartisma - Soru - Cevap

Bu kategorideki son haberler:

ÖSYM den LYS ye gireceklere önemli uyarılar

ÖSYM, üniversite adaylarına 'el rehberi' hazırladı

YGS Baraj puanı yükseltildi

YGS ve LYS test sistemi hakkında ne kadar bilginiz var?

ÖSYM açıkladı! İşte YGS soruları

ÖSYM'den YGS açıklaması

Çok İzlenenler
Sayı Sistemleri

----------------
Rasyonel Sayılar

----------------
Foto Galeriden..
 
Foto Galeri
 
Ilgin Bilgiler
 Arabalarda hava yastıkları nasıl çalışıyor ?
 Floresan lambalar niçin daha ekonomiktir ?
 Erkekler niçin kravat takar ?
 Aynı anne ve babanın çocukları niçin farklı oluyor?
 Ata neden soldan binilir ?
 Saçlarımız niçin beyazlamıyor ?
 Neden esneriz ?
 Ata neden soldan binilir ?
 Güneşe yaklaştıkça hava niçin soğuyor ?
 Kanımız kırmızı iken damarlarımız niçin mavi?

Anasayfa   Egitim  SBS   DGS   KPSS   KPDS-ÜDS   ALES   AÖF   Yüksekögretim   E-Dershane  Kurs Rehberi   Fotogaleri  Eglence   Reklam & Iletisim 
Gizlilik Sözlesmesi - Kullanim Antlasmasi
Yandex.Metrica    Öğretmen Alemi  Eğitim Bilimleri