Webdersanesi
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması

Sınava girecek öğrencilere önemli tavsiyeler


Tarih 19-03-2014   Yorum Ekle !Sen de yorumunu ekle ! Yazi Küçült Yazi Küçült YGS - LYS Hazirlik Video Görüntülü Dersler Konu Anlatimlari

YGS'ye 6 gün kaldı. 3 aşamada yapılan üniversiteye giriş sınavının ilk ayağı olan YGS hakkında açıklama yapan Üsküdar Üniversitesi Eğitim Danışmanı Psikolojik Danışman Ece Tözeniş hafta sonu sınava girecek öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu.

Sınav heyecanının çok normal bir duygu olduğunun altını çizen Tözeniş, sınav heyecanının aslında sınava hazır olunduğunun ve sınavla ilgili beklentilerin olduğunun göstergesi olduğunu belirterek hafta sonu sınava girecek adaylara şu tavsiyelerde bulundu; "Adaylar her şeyden önce şunun bilmeliler ki bu sınav bir son değil. Tabi ki süreç olarak onlar için özel bir anlamı ve önemi olan bir sınav ama hayatımızın da sonu değil. Sınava öncelikli olarak bu açıdan bakmaları gerekiyor. Sınav sadece adayların amaçlarına ulaşmalarını sağlayacak bir araç aslında. Bunun bilinciyle hareket etmeleri başarıyı artıracaktır.

Sınav günü yaklaştıkça adayların geçmişi düşünmeyi bırakıp bugünü ve önlerinde kalan günleri nasıl daha verimli geçireceklerini planlamaları gerekir. Olumsuz duygu ve düşüncelerini bir kenara bırakıp bugüne kadar ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını kendilerine hatırlatarak bundan sonraki zamanlarda da aylar içinde yaptıkları çalışmaları hatırlayarak motivasyonlarını yüksek tutmalarını öneririm."

Anne Babalara da İş Düşüyor

Anne babaların önerilerinin çoğu zaman kaygıyı arttırabildiğini ifade eden Tözeniş, bu anlamda anne babaların çocuklarına nasıl yaklaşması gerektiği konusunda şöyle konuşuyor.

"Anne-babalar da tıpkı adaylar gibi sınavın bir son olmadığını bilmelidirler. Adaylara güvendiklerini her fırsatta dile getirmelidirler. Sonuç ne olursa olsun çocuklarının kendileri için önemli olduğunu dile getirmelidirler. Sınav öncesinde ertesi gün çok büyük bir olay varmışçasına davranmak yerine çocuklarıyla birlikte olağan bir gün geçirmelerinde fayda vardır. Bir gün öncesinde sürekli sınavla ilgili konuşmalardan uzak durmalıdırlar."

Bu hafta bunlara dikkat edin

Sınavla ilgili çalışmalar tamamlandıktan sonra sınav davranışlarının da kazanılması önemine değinen Tözeniş sınav öncesinde yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor;Yorum - Tartisma - Soru - Cevap

Bu kategorideki son haberler:

ÖSYM den LYS ye gireceklere önemli uyarılar

ÖSYM, üniversite adaylarına 'el rehberi' hazırladı

YGS Baraj puanı yükseltildi

YGS ve LYS test sistemi hakkında ne kadar bilginiz var?

ÖSYM açıkladı! İşte YGS soruları

ÖSYM'den YGS açıklaması

Çok İzlenenler
Sayı Sistemleri

----------------
Rasyonel Sayılar

----------------
Foto Galeriden..
 
Foto Galeri
 
Ilgin Bilgiler
 Jet-lag olayı nedir?
 Tırnaklarımız nasıl uzuyor ?
 Ağrı nedir ?
 Vurgun yemek nasıl olur ?
 Şarkı söyleyerek bir bardak nasıl kırılabilir ?
 Buz neden kaygandır ?
 Soğan doğrarken niçin gözümüz yaşarır ?
 Elma kesilince niçin kararıyor ?
 Niçin müzikten hoşlanıyoruz ?

Anasayfa   Egitim  SBS   DGS   KPSS   KPDS-ÜDS   ALES   AÖF   Yüksekögretim   E-Dershane  Kurs Rehberi   Fotogaleri  Eglence   Reklam & Iletisim 
Gizlilik Sözlesmesi - Kullanim Antlasmasi
Yandex.Metrica    Öğretmen Alemi  Eğitim Bilimleri