Webdersanesi
Okullarda ilk ders 15 Temmuz
Okullarda ilk ders 15 Temmuz
MEBden açıklama: O kitaplar yeniden basılacak
MEBden açıklama: O kitaplar yeniden basılacak
Açıköğretim sınavlarında büyük değişiklik!
Açıköğretim sınavlarında büyük değişiklik!

Öğretim üyelerine zam yolda


Tarih 10-02-2014   Yorum Ekle !Sen de yorumunu ekle ! Yazi Küçült Yazi Küçült

Bakan Işık, "Yakında atacağımız en önemli adım üniversite öğretim üyelerimizin özlük haklarının ve aldığı ücretlerinin iyileştirilmesi olacak" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, üniversitelerin cazibesini artırmak için bazı çalışmalar yapacaklarını belirtti. Işık, "Yakında atacağımız en önemli adım üniversite öğretim üyelerimizin özlük haklarının ve aldığı ücretlerinin iyileştirilmesi. Ayrıca akademisyenlere performans bazlı bazı ilave ödemeler yapılabilmesinin önünün açılması gibi konular üzerinde yoğun olarak çalışıyoruz" diye konuştu.

Bakan Işık, Kamu - Üniversite - Sanayi İşbirliği Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, yapılan toplantılarda 141 sorun ve 191 çözüm önerisini tartışacaklarını bildirdi.

Mevlana'nın "önemli olan aynı duyguları paylaşmaktır" sözüne atıfta bulunan Bakan Işık, şunları söyledi:

"Türkiye'de her birimiz ülkenin gelişmesi için aynı hisleri paylaşıyoruz. Bunlar hepimizin ortak duyguları ama hayata geçmesi için ciddi bir organizasyona ihtiyaç var. Bugün bu organizasyonlardan belki de en önemlilerinden birindeyiz. 2014'ün sonuna kadar Türkiye'de Kamu-Üniversite-Sanayi Strateji Belgesi yürürlüğe girmiş olacak. Bundan sonra hangi adımları atacağımızı yazılı kuralar bünyesinde yürüteceğiz."

60 milyar dolarlık Ar-Ge hedefi

Bugün Ar-Ge ve inovasyonun kaçınılmaz hale geldiğine değinen Işık, şöyle devam etti:

"Geleneksel üretim yöntemlerimizle daha fazla mesafe alamayız. Türkiye'nin bulunduğu teknolojik düzeyde dünyada acımasız bir rekabet var. Bu noktada üretim yapan firmaların karları gittikçe düşüyor. Yapmamız gereken teknoloji düzeyimizde vites büyütmek. Ar-Ge harcamaları Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) içinde payındaki artış oranını 2023 yılında yüzde 3'e çıkarmak istiyoruz. İsteğimiz üniversitelerimizin sadece Türkiye'den öğrenci alan değil, dünyanın her ülkesinden parlak gençleri kendine çeken bir cazibe merkezi olması. Yakında atacağımız en önemli adım üniversite öğretim üyelerimizin özlük haklarının ve aldığı ücretlerinin iyileştirilmesi. Ayrıca yükseköğretim kurumlarında öğretim üyelerimize performans bazlı bazı ilave ödemeler yapılabilmesinin önünün açılması. Bu konuların üzerinde yoğun olarak çalışıyoruz."

Almanya'nın Ar-Ge çalışmalarına da değinen Işık, şöyle dedi:

"Almanya'da bir teknoparkı ziyaret ettik. Sadece bir teknoparkın geldiği nokta, bizim bütün teknoparklarımızın toplamına eşit. 'Siz firmalara hangi teşvikleri verdiniz' diye sorduğumuzda ise 'biz teşvik vermeyiz' dediler. Şu an Türkiye'deki teşvik dünyada çok az ülkede bulunuyor. Ama onların bizden farkı Ar-Ge ekosistemlerinin çok güçlü olması. Bu işte benim payımı da devlet ödesin mantığıyla her işi çözemeyiz. Devlet üzerine düşeni yapıyor. Bugün sadece bizim Bakanlığımızın bu yıl çok büyük oranda hibe olmak üzere Ar-Ge'ye ayırdığı kaynak 1 milyar 576 milyon lira."

Teknoparkların mevcut durumu

Bakan Işık, Türkiye'de 2002'de 2 olan teknoloji geliştirme bölgesi sayısının 52'ye yükseldiğini ve bunların 39'unun faaliyette olduğunu bildirdi. 39 teknokentte yer alan firma sayısının 2 bin 508 olduğunu açıklayan Işık, şöyle konuştu:
"Teknoparklardaki firmalarda çalışan toplam personel sayısı 26 bin 500. Devam eden Ar-Ge projesi sayısı 6 bin 888, tamamlanan ise 10 bin 774. Buradan yapılan ihracat 1,5 milyar dolar, yurtiçi satışı 8,9 milyar lira, vergisel istisnalar ise 1,9 milyar lira.

2002-2005 yılları arasında faaliyete geçen teknoparklardan en önemli performansı gösteren ODTÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi. İkinci Bilkent, üçüncü ise İTÜ. 2006-2009 yılları arasında faaliyete geçen teknoparklar arasında ise en önemli performansı Gazi Üniversitesi gösterdi. İkinci, Mersin, üçüncü ise Trabzon teknokent.

2010-2011 yılları arasında ise Sakarya Üniversitesi Teknokenti en iyi performansı gösterdi ve 19 basamak birden yükseldi. Bu okulu, Erzurum ve İstanbul Üniversitesi Teknokenti izledi. 2013 performans endeksi çıktığında total bir artış olacağına inanıyorum."

Bakan Işık, konuşmasının ardından Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2012 yılı Endeks Sonuçlarına göre en iyi performansı gösteren üniversitelere plaket verdi.

Kaynak: AAYorum - Tartışma - Soru - Cevap

Bu kategorideki son haberler:

Üniversite tercih ve kayıt tarihleri açıklandı

Yurt başvuru sonuçları açıklandı

Kayıtları silinen öğrencilerden rekor tazminat

Üniversite kayıt yaptıramayanlara ek kayıt

260 bin öğrenci yurtlara yerleştirilemedi

Üniversitelere e-kayıtlar başladı

Çok İzlenenler
Sayı Sistemleri

----------------
Rasyonel Sayılar

----------------
Köşe Yazıları
ANKET
Şuanda hazırlandığınız ve daha çok önem verdiğiniz sınav hangisi?
KPSS
YGS-LYS
ALES
KPDS-ÜDS
DGS
Foto Galeriden..
 
Foto Galeri
 
Kurs Rehberi
Şehir
Kurs Türü
Kurs Ekle
Bugünkü Gazeteler
Üye Giriş
 
Ilginç Bilgiler
 Şemsiyelerin çoğunun rengi niçin siyahtır ?
 İskambil kağıtlarındaki şekillerin anlamı nedir ?
 Biber neden acıdır ?
 Deniz suyu niçin tuzludur ?
 Gazeteler niçin enine düzgün yırtılamıyor ?
 Erkek ve kadınların el yazıları farklı mıdır ?
 Hamburgerin adı nereden geliyor ?
 Niçin yağmur yağıyor ?
 Yüzme yarışları niçin dört ayrı stilde yapılıyor ?
 Suyun hacmi, donunca niçin küçülmüyor ?

Anasayfa   Egitim  SBS   ÖSS   DGS   KPSS   KPDS-ÜDS   ALES   AÖF   Yüksekögretim   E-Dershane  Kurs Rehberi   Fotogaleri  Eglence   Reklam & Iletisim 
Gizlilik Sözlesmesi - Kullanim Antlasmasi
Yandex.Metrica    Öğretmen Alemi  Eğitim Bilimleri