Webdersanesi
İşte yeni müfredat
İşte yeni müfredat
PYBS sonuçları açıklandı
PYBS sonuçları açıklandı
LYS tercihleri başladı
LYS tercihleri başladı

Üniversite öğrencilerinden güneş enerjili oto


Tarih 20-10-2013   Yorum Ekle !Sen de yorumunu ekle ! Yazi Küçült Yazi Küçült

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) öğrencileri, TÜBİTAK'tan aldıkları destekle "Güneşin Oğlu" adını verdikleri güneş enerjisiyle çalışan otomobil tasarladı.

 NKÜ Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlker Çelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin güneş enerjisi kullanımına uygun bir ülke olduğunu ancak bunun yeterince değerlendirilemedeğini söyledi. Dünyada güneş enerjisini kullanmak için çalışmalar yapıldığını, güneş enerjisiyle çalışan arabalar üretildiğini anlatan Çelen, kendilerinin de bu doğrultuda "Güneşin Oğlu" Projesini hazırladıklarını kaydetti.

Projeyi, Tekirdağ esnafı başta olmak üzere TÜBİTAK ve NKÜ'ün destekleriyle tamamladıklarını aktaran Çelen, "TÜBİTAK tarafından düzenlenen Formula G yarışına alternatif enerjiyle çalışan araçlar katılıyor. Biz de bu yarışa katılabileceğimizi düşündük. Makine mühendisliği, biyosistem mühendisliği, tarım makineleri bölümleri ve otomotiv programından öğrenci arkadaşlarımız ve 6 öğretim üyesinin de içinde bulunduğu bir takım kurduk. Aracı bu takımımızla hazırladık" diye konuştu.

- "Ağırlığının azaltılması halinde aracın daha da hızlı gidebileceğini düşünüyoruz" Çelen, aracın üzerindeki güneş panellerinin, güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek aracın aküsünü beslediğini söyledi. Aracın tasarımının, tamamen Formula G'nin belirlediği ölçülerde kurallara uygun hazırlandığını belirten Çelen, şöyle devam etti: "O nedenle biraz büyük oldu. Sürüş koltuğunu, sürücünün ergonomik koşulları ve güvenlik ön planda olacak şekilde yaptık. 3 tekerlekli aracımızın arka tekerleğinde bir elektrik motoru var. Bu elektrik motorunun gücünü aldığı akü, kendini güneş panelleriyle şarj ediyor. Akümüz, bir kilovatlık enerji kapasitesine sahip, üzerine yerleştirdiğimiz güneş panelleri de 0,5 voltluk enerji üretiyor."

Çelen, aracın motorunun 3 kilovatlık bir güce sahip olduğunu ve saatte 60 kilometre hız yapabildiğini aktararak, "400 kilogram olan ağırlığının azaltılması halinde aracın daha da hızlı gidebileceğini düşünüyoruz" dedi. Projenin her aşamasını öğrencilerin hazırladığını ve aracın parçalarını kendilerinin söküp taktığını anlatan Çelen, "Çalışmalar sırasındaki onarımları kendileri yaptılar. Tabii bu onlara çok büyük katkı sağladı, gelecekte güneş enerjisi hakkında fikir verme aşamasında bir tecrübe kazandıklarına inanıyorum" ifadelerini kullandı.Yorum - Tartışma - Soru - Cevap

Bu kategorideki son haberler:

Üniversite tercih ve kayıt tarihleri açıklandı

Yurt başvuru sonuçları açıklandı

Kayıtları silinen öğrencilerden rekor tazminat

Üniversite kayıt yaptıramayanlara ek kayıt

260 bin öğrenci yurtlara yerleştirilemedi

Üniversitelere e-kayıtlar başladı

Çok İzlenenler
Sayı Sistemleri

----------------
Rasyonel Sayılar

----------------
Köşe Yazıları
ANKET
Şuanda hazırlandığınız ve daha çok önem verdiğiniz sınav hangisi?
KPSS
YGS-LYS
ALES
KPDS-ÜDS
DGS
Foto Galeriden..
 
Foto Galeri
 
Kurs Rehberi
Şehir
Kurs Türü
Kurs Ekle
Bugünkü Gazeteler
Üye Giriş
 
Ilginç Bilgiler
 Yıldızların ışıkları gece niçin kırpışıyor ?
 İngiltere'de trafik niçin soldan akar ?
 Sivrisinekler insanı niçin sokar ?
 Yüzme yarışları niçin dört ayrı stilde yapılıyor ?
 Bozuk paraların kenarları niçin tırtıllıdır ?
 İnsanlar yiyeceklerini niçin pişirerek yerler ?
 Kediler nasıl hep dört ayak üzerine düşerler ?
 İnsanlar nasıl yüzebiliyor ?
 Suyun hacmi, donunca niçin küçülmüyor ?
 En yüksek ses hangisidir ?

Anasayfa   Egitim  SBS   ÖSS   DGS   KPSS   KPDS-ÜDS   ALES   AÖF   Yüksekögretim   E-Dershane  Kurs Rehberi   Fotogaleri  Eglence   Reklam & Iletisim 
Gizlilik Sözlesmesi - Kullanim Antlasmasi
Yandex.Metrica    Öğretmen Alemi  Eğitim Bilimleri