Webdersanesi
TEOG sınavları tamamlandı
TEOG sınavları tamamlandı
TEOG soru ve çözümleri açıklandı
TEOG soru ve çözümleri açıklandı
Açıköğretim sınavlarında büyük değişiklik!
Açıköğretim sınavlarında büyük değişiklik!

Üniversite tercihi yapacak adaylara uyarı


Tarih 11-07-2013   Yorum Ekle !Sen de yorumunu ekle ! Yazi Küçült Yazi Küçült YGS - LYS Hazirlik Video Görüntülü Dersler Konu Anlatimlari

Zambak Yayın Grubu Ölçme Değerlendirme Uzmanı Osman Sarıkaya, Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) ardından tercih yapacak adaylara, tercihleri öncesi meslekler hakkında fikir sahibi olmaları tavsiyesinde bulundu.

Zambak Yayın Grubu'ndan yapılan açıklamada öğrencilere üniversite tercihleri öncesi uyarılarda bulunuldu.

Tercih sürecini doğru ve hızlı değerlendirebilmek için öncelikle meslekler rehberinin okunmasının faydalı olacağının altını çizen Sarıkaya, şu görüşleri paylaştı:

"Özellikle karar verme güçlüğü çeken adayların meslekler hakkında fikir sahibi olması çok faydalı olacaktır. Diğer türlü sürekli birilerinin tesiri altında kalır ve sağlıklı karar veremeyebilirler. Bu arada önceden bir tercih listesinin hazırlanması yerinde olur. Sonraki aşamada rehber öğretmenlerinizin görüşlerini almanız da gerekir. Rehber öğretmenleriniz sizden önce aynı psikolojiyi yaşayan yüzlerce kişiye nasıl yardımcı oldukları ve onları doğru şekilde yönlendirdikleri aşikardır. Siz ilk defa böyle bir durumla karşılaşıyorsunuz; ama tercih yapmak onların işlerinin bir parçası ve bu işi her yıl yapıyorlar. Bu yüzden onların isabetli karar verme ihtimali çok yüksektir. Bu ayrıntıyı atlamamak gerekir."

Devlet üniversitelerinin yanında da birçok özel üniversitelerin de alternatif olduğunu belirten Sarıkaya, şunları kaydetti:

"Bu üniversitelerin sizlere sunduğu imkanları iyi analiz etmeniz gerekir. Birçoğu, adayların durumlarına göre çok cazip şartlarda eğitim imkanı sunuyor. Bu açıdan her aday önceki yıllara göre daha şanslı diyebiliriz. Her şey biraz araştırma yapmanıza bağlı. Diğer yandan teknolojik gelişmeleri de dikkate almalısınız. Bu alandaki gelişmeler tercihlerinizde etkili olabilir. Teknolojik gelişmeler yeni ve saygınlık uyandıran iş fırsatlarını da beraberinde getiriyor. Yeni meslekler de dikkatinizi çekmeli ve gözden uzak tutulmamalıdır."

Sarıkaya, adayların okuyacakları üniversitenin hangi şehirde olduğunun da önemli bir kriter olduğunu belirtti. Şeçilecek şehrin hem yaşam tarzı hem de ekonomik olarak adayları etkileyeceğini de ifade eden Sarıkaya, "Bu arada şehir tercihlerin de ailenin ekonomik durumunu da dikkate almak da faydalı olabilir. Burs imkanı olmayabilir. Ulaşım, yurt, şehrin pahalılığı gibi durumlarını iyi hesap etmek gerekir" tavsiyesinde bulundu.Yorum - Tartışma - Soru - Cevap

Bu kategorideki son haberler:

YGS Baraj puanı yükseltildi

YGS ve LYS test sistemi hakkında ne kadar bilginiz var?

ÖSYM açıkladı! İşte YGS soruları

ÖSYM'den YGS açıklaması

Yurtdışında tıp, hukuk ve mühendislik için şart!

YÖK'ten devrim gibi değişiklik

Çok İzlenenler
Sayı Sistemleri

----------------
Rasyonel Sayılar

----------------
Köşe Yazıları
ANKET
Şuanda hazırlandığınız ve daha çok önem verdiğiniz sınav hangisi?
KPSS
YGS-LYS
ALES
KPDS-ÜDS
DGS
Foto Galeriden..
 
Foto Galeri
 
Kurs Rehberi
Şehir
Kurs Türü
Kurs Ekle
Bugünkü Gazeteler
Üye Giriş
 
Ilginç Bilgiler
 Erkek bebeklerin giysileri niçin mavidir ?
 Arabalarda hava yastıkları nasıl çalışıyor ?
 Erkekler eskiden nasıl tıraş oluyorlardı ?
 Niçin trafik lambaları kırmızı sarı ve yeşildir ?
 Şemsiyelerin çoğunun rengi niçin siyahtır ?
 Bir köpek yaşı niçin yedi insan yaşına eşittir ?
 Kanımız kırmızı iken damarlarımız niçin mavi?
 Atlar nasıl ayakta uyuyabiliyorlar ?
 Niçin her insanın sesi farklı ?

Anasayfa   Egitim  SBS   ÖSS   DGS   KPSS   KPDS-ÜDS   ALES   AÖF   Yüksekögretim   E-Dershane  Kurs Rehberi   Fotogaleri  Eglence   Reklam & Iletisim 
Gizlilik Sözlesmesi - Kullanim Antlasmasi
Yandex.Metrica    Öğretmen Alemi  Eğitim Bilimleri