Webdersanesi
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması

Üniversite tercihi yapacak adaylara uyarı


Tarih 11-07-2013   Yorum Ekle !Sen de yorumunu ekle ! Yazi Küçült Yazi Küçült YGS - LYS Hazirlik Video Görüntülü Dersler Konu Anlatimlari

Zambak Yayın Grubu Ölçme Değerlendirme Uzmanı Osman Sarıkaya, Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) ardından tercih yapacak adaylara, tercihleri öncesi meslekler hakkında fikir sahibi olmaları tavsiyesinde bulundu.

Zambak Yayın Grubu'ndan yapılan açıklamada öğrencilere üniversite tercihleri öncesi uyarılarda bulunuldu.

Tercih sürecini doğru ve hızlı değerlendirebilmek için öncelikle meslekler rehberinin okunmasının faydalı olacağının altını çizen Sarıkaya, şu görüşleri paylaştı:

"Özellikle karar verme güçlüğü çeken adayların meslekler hakkında fikir sahibi olması çok faydalı olacaktır. Diğer türlü sürekli birilerinin tesiri altında kalır ve sağlıklı karar veremeyebilirler. Bu arada önceden bir tercih listesinin hazırlanması yerinde olur. Sonraki aşamada rehber öğretmenlerinizin görüşlerini almanız da gerekir. Rehber öğretmenleriniz sizden önce aynı psikolojiyi yaşayan yüzlerce kişiye nasıl yardımcı oldukları ve onları doğru şekilde yönlendirdikleri aşikardır. Siz ilk defa böyle bir durumla karşılaşıyorsunuz; ama tercih yapmak onların işlerinin bir parçası ve bu işi her yıl yapıyorlar. Bu yüzden onların isabetli karar verme ihtimali çok yüksektir. Bu ayrıntıyı atlamamak gerekir."

Devlet üniversitelerinin yanında da birçok özel üniversitelerin de alternatif olduğunu belirten Sarıkaya, şunları kaydetti:

"Bu üniversitelerin sizlere sunduğu imkanları iyi analiz etmeniz gerekir. Birçoğu, adayların durumlarına göre çok cazip şartlarda eğitim imkanı sunuyor. Bu açıdan her aday önceki yıllara göre daha şanslı diyebiliriz. Her şey biraz araştırma yapmanıza bağlı. Diğer yandan teknolojik gelişmeleri de dikkate almalısınız. Bu alandaki gelişmeler tercihlerinizde etkili olabilir. Teknolojik gelişmeler yeni ve saygınlık uyandıran iş fırsatlarını da beraberinde getiriyor. Yeni meslekler de dikkatinizi çekmeli ve gözden uzak tutulmamalıdır."

Sarıkaya, adayların okuyacakları üniversitenin hangi şehirde olduğunun da önemli bir kriter olduğunu belirtti. Şeçilecek şehrin hem yaşam tarzı hem de ekonomik olarak adayları etkileyeceğini de ifade eden Sarıkaya, "Bu arada şehir tercihlerin de ailenin ekonomik durumunu da dikkate almak da faydalı olabilir. Burs imkanı olmayabilir. Ulaşım, yurt, şehrin pahalılığı gibi durumlarını iyi hesap etmek gerekir" tavsiyesinde bulundu.Yorum - Tartisma - Soru - Cevap

Bu kategorideki son haberler:

ÖSYM den LYS ye gireceklere önemli uyarılar

ÖSYM, üniversite adaylarına 'el rehberi' hazırladı

YGS Baraj puanı yükseltildi

YGS ve LYS test sistemi hakkında ne kadar bilginiz var?

ÖSYM açıkladı! İşte YGS soruları

ÖSYM'den YGS açıklaması

Çok İzlenenler
Sayı Sistemleri

----------------
Rasyonel Sayılar

----------------
Foto Galeriden..
 
Foto Galeri
 
Ilgin Bilgiler
 Vurgun yemek nasıl olur ?
 Niçin gülüyoruz ?
 Yağmurda koşan niçin daha çok ıslanıyor ?
 Günümüzde üniformalar niçin haki renkte ?
 İnsanların niçin bazıları solaktır?
 Niçin yağmur yağıyor ?
 Yiyecekler tuzlanarak nasıl saklanabiliyor ?
 Erkekler eskiden nasıl tıraş oluyorlardı ?
 Ayna kırılması niçin uğursuzluk getirir ?
 Karagözlülerin çocuğu nasıl mavi gözlü olabilir?

Anasayfa   Egitim  SBS   DGS   KPSS   KPDS-ÜDS   ALES   AÖF   Yüksekögretim   E-Dershane  Kurs Rehberi   Fotogaleri  Eglence   Reklam & Iletisim 
Gizlilik Sözlesmesi - Kullanim Antlasmasi
Yandex.Metrica    Öğretmen Alemi  Eğitim Bilimleri