Webdersanesi
Okullarda ilk ders 15 Temmuz
Okullarda ilk ders 15 Temmuz
MEBden açıklama: O kitaplar yeniden basılacak
MEBden açıklama: O kitaplar yeniden basılacak
Açıköğretim sınavlarında büyük değişiklik!
Açıköğretim sınavlarında büyük değişiklik!

Öğretmen açığına "polis" çözümü


Tarih 16-05-2013   Yorum Ekle !Sen de yorumunu ekle ! Yazi Küçült Yazi Küçült KPSS Genel Yetenek Kültür Video Dersler | KPSS Eğitim Bilimleri Konu Anlatimlari

Van'ın Saray ilçesinde görevli üniversite mezunu polisler, kaymakamlık tarafından açılan dershanedeki öğretmen açığını kapatmak için gönüllü öğretmenlik yapıyor.

Saray Kaymakamlığınca hazırlanan proje kapsamında, dershaneye gitme imkanı olmayan öğrenciler için Sosyal Destek Programı (SODES) desteğiyle kaymakamlığa ait 4 katlı binanın bir katı dershane olarak oluşturuldu.

Dört sınıftan oluşan dershanede, sınavlara hazırlanan öğrencilere ilçedeki branş öğretmenlerinin yanı sıra İlçe Emniyet Amirliğinde görevli üniversite mezunu polisler de gönüllü olarak ders veriyor.

Hafta içi ilçedeki güvenlik ve asayiş görevlerini yerine getiren polisler, hafta sonları ise dershaneye giderek öğrencileri sınavlara hazırlıyor.

Kaymakam Ahmet Can Pınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İran sınırında küçük bir yerleşim yeri olan, Van'a 80 kilometre uzaklıktaki ilçede, dershane olmaması nedeniyle YGS, LYS ve SBS gibi sınavlara hazırlanan öğrenciler için ücretsiz dershane kurduklarını söyledi.

İlçenin şehir merkezine uzaklığı ve ulaşımda yaşanan sıkıntıları gözönünde bulundurarak, özel eğitim alma imkanı bulamayan dar gelirli öğrenciler için açtıkları dershanenin, ilçedeki önemli bir eksiği giderdiğine değinen Pınar, şöyle konuştu:

"Maalesef Doğu Anadolu Bölgesi'nde olduğumuz için gelen devlet memurları ister istemez çok fazla kalamıyorlar. Şubat ayındaki eş durumu atamalarıyla da ilçemizdeki pek çok öğretmenimiz tayin olup gitti. Böyle olunca da bizim ciddi bir öğretmen açığımız oluştu. Mevcut öğretmenlerimiz okullarda gereken fedakarlığı fazlasıyla yapıyor. Ancak hafta sonu bizim öğrencilerimize farklı bir program uygulamamız gerekiyordu. Çünkü okul müfredatıyla yetinemiyoruz, yetinmememiz gerekiyor. Bunun için de orada ders verecek öğretmene ihtiyaç vardı.

Bu sırada İlçe Emniyet Amirliğinde çalışan polis memurlarımızdan eğitim ve fen edebiyat fakültesi mezunu olanlar, 'ihtiyaç halinde biz öğrencilere ders vermeye hazırız' dediler. Biz güzel bir planlama yaptık. Görevlerini aksatmayacak şekilde program ayarladık. Bunun üzerine ilçede görevli polislerimiz, hafta sonları dershaneye gidip, mezun oldukları branşlarda ders vererek çocuklarımızı sınavlara hazırlıyor."

"Türkiye'de alışık olunan bir durum değil"

Pınar, çözüm süreci kapsamında yaşanan gelişmelerin ardından böylesi bir çalışmanın da olumlu karşılandığını bildirerek, "Bu uygulama, Türkiye'de alışık olunan bir durum değil. Özellikle yaşadığımız bölgeyi düşündüğünüz zaman bazı insanların askere, polise karşı ön yargısı olabiliyor. Günümüzde bunlar aşıldı ve aşılıyor. Çok güzel de bir sürece girdik. Bu sürecin paralelinde de böyle bir şeyin olması çok güzel bir gelişme. İlçe halkından da çok olumlu tepkiler alıyoruz" dedi.

Matematik öğretmeni Ferhat Akkuş ise öğrencilerin, branş öğretmenlerine ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak, "İlçede görevli polisler yoğun bir tempoyla çalıştıkları için boş vakitleri de az. Kendilerine ayırmaları gereken vakitlerde fedakarlık yapıp, buraya gelerek öğrencilere yardımcı olmaya çalışıyorlar" diye konuştu.

Hafta içi polis, hafta sonu öğretmen

Tarih bölümü mezunu polis memuru Ayhan Çavdar da ilçenin sosyal ve ekonomik olarak sıkıntılı bir bölgede bulunduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Öğrenci arkadaşlarımızın ekonomik durumları belli. Burada bir özel dershane olayı da yok. Dershanenin açıldığını duyduğumuzda çok sevindik. Bizler üniversite mezunu polisleriz. Öğrencilerin boş geçen derslerinin olduğunu öğrenince amirlerimizle görüşüp onların iznini alarak yardımda bulunduk. Ben öğrencilerin tarih derslerine giriyorum. Türkçe derslerine giren arkadaşlarım da var. Onların gelecekte iyi bir meslek edinmeleri noktasında, ülkemize, ailelerine, çevrelerine daha faydalı birey haline gelmeleri için elimizden geldiği kadar katkı sunmaya çalışıyoruz."

"Derste polis görünce tedirgin olduk"

Öğrenciler de dershaneye başladıkları ilk gün karşılarında polis görünce tedirgin olduklarını fakat kendilerine yardımcı olmak için geldiklerini öğrendiklerinde mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Öğrencilerden Bahar Beydoğan, dershane sayesinde okulda aldıkları eğitimi pekiştirme imkanı bulduklarına işaret ederek, "İlk derste karşımda polisi görünce şaşırdım. Hep polislerin çok sert olduğunu düşünürdüm ama ders anlatmaya ve iletişim kurmaya başlayınca yanlış düşündüğümü gördüm" ifadelerini kullandı.

Sınıfa öğretmen yerine polisin girdiğini görünce ilkin tedirgin olduğunu ifade eden 11. sınıf öğrencisi Nazime Önler de büyük bir fedakarlık örneği sergileyerek kendilerine ders anlatan polis öğretmenlerine teşekkür etti.Yorum - Tartışma - Soru - Cevap

Bu kategorideki son haberler:

Öğretmen adaylarına '30 bin atama' müjdesi!

2015 KPSS ve ÖABT sonuçları açıklandı

Avcı: Ağustosta 37 bin öğretmen alınacak

Öğretmen adaylarının alan sınavı (ÖABT) yarın

ÖABT 12 Temmuzda yapılacak

2015 KPSS soruları ve cevapları açıklandı

Çok İzlenenler
Sayı Sistemleri

----------------
Rasyonel Sayılar

----------------
Köşe Yazıları
ANKET
Şuanda hazırlandığınız ve daha çok önem verdiğiniz sınav hangisi?
KPSS
YGS-LYS
ALES
KPDS-ÜDS
DGS
Foto Galeriden..
 
Foto Galeri
 
Kurs Rehberi
Şehir
Kurs Türü
Kurs Ekle
Bugünkü Gazeteler
Üye Giriş
 
Ilginç Bilgiler
 Eski insanlar tuvaletlerini nasıl yapıyorlardı?
 Arzın merkezine seyahat nasıl olurdu ?
 Telefon tuşlarında niçin çıkıntılar var ?
 Jet-lag olayı nedir?
 Kuşlar niçin 'V şeklinde uçuyorlar ?
 Ağrı nedir ?
 İnsanlar niçin tokalaşıyorlar ?
 Bulutlar nasıl oluşuyor ?

Anasayfa   Egitim  SBS   ÖSS   DGS   KPSS   KPDS-ÜDS   ALES   AÖF   Yüksekögretim   E-Dershane  Kurs Rehberi   Fotogaleri  Eglence   Reklam & Iletisim 
Gizlilik Sözlesmesi - Kullanim Antlasmasi
Yandex.Metrica    Öğretmen Alemi  Eğitim Bilimleri