Webdersanesi
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması

AÖF'te yeni sisteme geçildi


Tarih 03-10-2012   Yorum Ekle !Sen de yorumunu ekle ! Yazi Küçült Yazi Küçült AÖF Video Görüntülü Dersler Konu Anlatimlari

81 ilde yaklaşık 2 milyon öğrencisi bulunan Açıköğretim Fakültesi'nde, dönemlik kredili sistem uygulamasına geçildi

Türkiye'nin 81 ilinde yaklaşık 2 milyon öğrenciye sahip Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim Fakültesi'nde (AÖF) sistem değişikliğine gidilerek, başarılı öğrencilerin 4 yıllık bölümden 3 veya 3,5 yılda mezun olmasına imkan sağlandı.

AÖF Dekanı Prof. Dr. Kerim Banar, AA muhabirine, geçen yıl yaklaşık 200 bin öğrencinin yıllık sistemden dönemlik sisteme geçişinin yapıldığını söyledi.

Üniversitenin AÖF ile İşletme ve İktisat fakültelerinin tüm bölüm ve programlarında 2012-2013 akademik yılından itibaren dönemlik kredili sistem uygulaması başlatıldığını belirten Prof. Dr. Banar, bundan sonra AÖF'de, örgün öğrenimde olduğu gibi kredili sistemin geçerli olacağını bildirdi.

Prof. Dr. Banar, dönemlik kredili sistemde öğrencilere toplam 30 kredilik dersler yüklediklerini ancak onların talep etmesi halinde ''Ekle-Sil Haftası''nda 45 krediye kadar ders alabileceklerini dile getirerek, ''Dönemlik kredili sistemde başarılı bir öğrenci isterse eğitim süresini azaltabilecek ve 4 yıllık bir bölümden 3 veya 3,5 yılda mezun olabilecek'' dedi.

Daha önceki yıllarda ders geçme barajının 50 olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Banar, 2012-2013 akademik yılının başlamasıyla tüm bölüm ve programlarda ''çan eğrisi'' sistemi uygulanacağını ifade etti.

Prof. Dr. Banar, her dersin kendi içinde değerlendirileceği ve ders geçme notunun sınıf ortalamasına göre belirleneceği bilgisini vererek, öğrencinin mezun olabilmesi için tüm dersleri başarması ve 2,0 not ortalamasını tutturması gerektiğini anlattı.

-Öğrencilerden alınan öğrenim gideri ücretleri-

Fakültenin kuruluşundan bu yana öğrencilerden alınan ücretlerin ''harç'' diye tek kalemde nitelendiğini söyleyen Prof. Dr. Banar, bu ücretin harç ve öğrenim gideri olmak üzere ikiye ayrıldığını belirtti.

Prof. Dr. Banar, öğrenim giderine, öğrenciye sunulan basılı malzeme ve video giderlerinin dahil olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

''Yıllık olarak bakıldığında öğrencilerimizden aldığımız bir akademik yılda 500 liralık 'harç' denilen miktarın 90 lirası harç, 410 lirası öğrenim gideriydi. AÖF'den kalkan harç ücreti, bu 90 liralık kısımdır. Öğrencilerimize Türkiye çapında organize edilen sınavlar yapılıyor. Bu sınavlarda yaklaşık 700 bin kişi görev alıyor. 3 milyon soru kitapçığı, 3 milyon da cevap kağıdı basılıp sınav günü öğrenciye ulaştırılıyor. Basımdan güvenliğe, salon başkanından gözetmene, binadaki hizmetlilere kadar bunların hepsi bir maliyeti gerektiriyor. Öğrenciden bir dönemde alınan 205 liranın karşılığı budur. Bunun dışında öğrenci herhangi bir ücret ödemiyor.''

-''Kontenjan olmadığı için şu anda yerleşmeyen öğrenci yok''-

Prof. Dr. Banar, bazı bölüm ve programların kontenjanlarının sınırlandırıldığını ancak bu limitlerin o bölümlere gelen talepler kadar olduğunu söyledi.

Bu yıl talep eden her öğrencinin AÖF'ye yerleştirildiğini bildiren Prof. Dr. Banar, şunları kaydetti:

''Kontenjan olmadığı için şu anda yerleşmeyen öğrenci yok. Artık Erzurum ve İstanbul'da da Açıköğretim Fakülteleri var. YÖK hepimiz için kontenjan uygulamasına gitti. Ayrıca eskiden örgün bir bölümde öğrenim gören öğrenci, daha önce de kontenjan olan bölümlere kayıt yaptıramıyordu. Şimdi YÖK'ün aldığı kararla artık tüm bölümlere ikinci üniversite olarak öğrenciler kayıt yapabilecek.

Kayıt yenileme yaptıracak öğrencilerin hangi dersi alacağına dikkat etmesi gerekiyor. Sistemde bir dersi eksik yüklenmiş olabilir. Öğrenci bu dersin eksik olduğunun farkına varacak, o dersi kendisi seçip daha sonra harcını yatıracak. Öğrenci sayısının büyüklüğünü dikkate aldığımızda, 'Ben bir dersimi seçmedim, mezuniyetim bir yıl gecikti' gibi taleplere cevap vermemiz mümkün değil. Lütfen, 'Benim 2012-2013 güz döneminde şu dersleri almam gerekiyor' deyip derslerini seçsinler.''

AAYorum - Tartisma - Soru - Cevap

Bu kategorideki son haberler:

Açıköğretimde yeni dönem geliyor

Açıköğretim sınavlarında büyük değişiklik!

AÖF ders ekleme ve ders silme nasıl yapılıyor

AÖF Akademik Takviminde değişiklik yapıldı

AÖF dönem sonu final sınavı soruları ve cevapları

Açıköğretim Fakültesi (AÖF) soru ve cevapları 2014

Çok İzlenenler
Sayı Sistemleri

----------------
Rasyonel Sayılar

----------------
Foto Galeriden..
 
Foto Galeri
 
Ilgin Bilgiler
 Niçin yağmur yağıyor ?
 Yağmurda koşan niçin daha çok ıslanıyor ?
 Arabalarda hava yastıkları nasıl çalışıyor ?
 Neden esneriz ?
 Erkek bebeklerin giysileri niçin mavidir ?
 Floresan lambalar niçin daha ekonomiktir ?
 Kutuplardaki hayvanlar nasıl yaşıyorlar ?
 Niçin böcek yemiyoruz ?
 Boks ringleri niçin dört köşedir ?
 Telefon tuşlarında niçin çıkıntılar var ?

Anasayfa   Egitim  SBS   DGS   KPSS   KPDS-ÜDS   ALES   AÖF   Yüksekögretim   E-Dershane  Kurs Rehberi   Fotogaleri  Eglence   Reklam & Iletisim 
Gizlilik Sözlesmesi - Kullanim Antlasmasi
Yandex.Metrica    Öğretmen Alemi  Eğitim Bilimleri