Webdersanesi
TEOG sınavları tamamlandı
TEOG sınavları tamamlandı
TEOG soru ve çözümleri açıklandı
TEOG soru ve çözümleri açıklandı
Açıköğretim sınavlarında büyük değişiklik!
Açıköğretim sınavlarında büyük değişiklik!

Yabancı üniversiteler Türk öğrenciler göz dikti


Tarih 22-07-2012   Yorum Ekle !Sen de yorumunu ekle ! Yazi Küçült Yazi Küçült YGS - LYS Hazirlik Video Görüntülü Dersler Konu Anlatimlari

 Yabancı üniversiteler Türk öğrenciler göz dikti. Gelirleri azalan Avrupa'daki üniversiteler, başta Türkler olmak üzere yabancı öğrencilerin peşine düştü.
 
Fiyat donduran, özel indirim ve promosyon yapan Avrupa'daki birçok üniversite, Türk öğrencileri kaçırmamak için onlara da AB üyesi ülkelerin öğrencilerine özel olarak yaptıkları yüzde 50'ye varan indirimi uyguluyor 
 
Avrupa'daki kriz Türk öğrencilere yaradı. Yabancı öğrenci peşine düşen yurtdışındaki üniversiteler 'Avrupa Birliği' üyesi ülkelerin öğrencilerine yaptığı özel indirimi şimdi de Türk öğrencilere yapıyor. 
 
Sadece Türkiye'de değil yurtdışında da üniversiteler için hareketli günler başlarken, kimisi burslarla, kimisi indirimlerle öğrencilerin ilk tercihi olmak için yarışıyor. 
 
UNESCO verilerine göre dünya genelinde 3 milyon öğrencinin kendi ülkesi dışında başka bir ülkede eğitim gördüğünü hatırlatan Oxford House Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Genel Koordinatörü Deniz Akar, yurtdışında eğitim gören Türk öğrenci sayısının ise yılda 100 bin kişiyi bulduğunu belirtti. 
 
Akar, şöyle devam etti: Avrupa ülkeleri son yılların en derin ekonomik krizini yaşıyor. Özellikle İrlanda, Yunanistan, İspanya gibi ülkeler başta olmak üzere, krizden diğer Avrupa ülkeleri de nasibini aldı. Krizin etkisi eğitim sektöründe de kendini gösteriyor. 
 
Üniversiteler kendi öğrencisini de uluslararası öğrenci statüsünde değerlendirmeye başlarken, yabancı öğrenci programlarında ise indirimler uygulanıyor. İndirim uygulamayan okullar ise fiyat donduruyor. Krizle baş etmenin bir diğer çözümü ise yabancı öğrenci sayısını artırmak. Yaşanan krizin de etkisiyle Türk eğitim pazarının önemi daha çok artıyor. Okullar, Türkiye'den öğrenci almak için farklı kampanya ve promosyonlar uyguluyor.' 
 
AVUSTURYA ALMANYA ÜCRETSİZ
 
ARMADA Grandee Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Eğitim Programları Koordinatörü Pelin Oğuz Erşan Almanya ve Avusturya'nın eğitim sistemlerinin, üniversite ve yaşam masraflarının birbiri ile benzerlik gösterdiğini söylüyor. Her iki ülkeye de LYS sonucuna göre öğrenci yerleştiriliyor. Bu 2 ülkede okumak için öğrencinin Türkiye'deki LYS sınavı sonunda 4 yıllık özel, vakıf veya devlet üniversitelerinden birine yerleşmiş olması gerekiyor. Türkiye'de herhangi bir özel, vakıf ya da devlet üniversitesinde 4 yıllık bir bölümde okumaya hak kazanmış öğrenciler kayıtlarını kolaylıkla Almanya'da veya Avusturya'da bir üniversiteye aldırabiliyor. Almanya ve Avusturya'da eğitim ücretsiz. Okulların sadece yıllık harçları var. Almanya'da harç ücretleri 100-500 euro arasında değişiyor. Avusturya'da ise yıllık harç ücreti 760 euro civarında. Bu yıl Avusturya üniversitelerine son başvuru tarihi 4 Eylül. 
 
YÜZDE 50 DAHA UCUZA OKUYACAKLAR
 
Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının yaklaştığı şu günlerde yurtdışındaki üniversitelerin Türkiye'de yapılan Yurtdışı Üniversite Tercih ve Kayıt Günleri'ne büyük ilgi gösterdiğini belirten Akar, 'Yurtdışındaki üniversitelerde öğrenciler genel olarak 3 kategoride değerlendirilir. O ülkenin kendi vatandaşları, AB öğrencileri ve uluslararası öğrenciler. 
 
Türk öğrenciler uluslararası öğrenci statüsünde değerlendirilir. Hem Türkiye'den öğrenci çekmek hem de ekonomik krizin etkisiyle bazı okullar ise Türk öğrencileri direkt olarak AB vatandaşı olarak değerlendiriyor. Bu öğrenciler uluslararası öğrencilere oranla yüzde 50 indirimli eğitim görüyor. 
 
Türk öğrencilerin de bu kategoride değerlendirilmesi onların yüzde 10- 50 arasında indirimlerden yararlanmasını sağlıyor. Örneğin Kensington College of Business özel bir anlaşma ile Türk öğrencileri AB vatandaşı statüsünde değerlendiriyor. London School of Business LLM ve MBA programlarındaki uygun fiyatlarıyla Türk öğrencilere özel promosyon uyguluyor' dedi. 
 
Yıllık 3 bin 500 euroya sınavsız üniversite var!
 
Üniversite adayları Polonya ve Macaristan'da bir üniversiteye yerleşebilmek için sadece lise diploması ile istediği bölüme başvuru yapabiliyor. Armada Grandee Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Eğitim Programları Koordinatörü Pelin Oğuz Erşan'ın verdiği bilgiye göre; Polonya Üniversitelerine son başvuru tarihi 10 Eylül 2012. 
 
Her iki ülkeye de sınavsız öğrenci yerleştiriliyor. Eğitim dili her 2 ülkede de İngilizce . Polonya'da 1 yıllık üniversite eğitim ücreti ortalama 3 bin 500 euro. Macaristan'da da lisans eğitiminin yıllık ortalama bedeli 3 bin 500 euro. Tıp, dişçilik, eczacılık gibi bölümlerde lisans eğitim ücreti ise yıllık ortalama 9 bin 550 euro'ya kadar çıkıyor. 


Yorum - Tartışma - Soru - Cevap

Bu kategorideki son haberler:

YGS Baraj puanı yükseltildi

YGS ve LYS test sistemi hakkında ne kadar bilginiz var?

ÖSYM açıkladı! İşte YGS soruları

ÖSYM'den YGS açıklaması

Yurtdışında tıp, hukuk ve mühendislik için şart!

YÖK'ten devrim gibi değişiklik

Çok İzlenenler
Sayı Sistemleri

----------------
Rasyonel Sayılar

----------------
Köşe Yazıları
ANKET
Şuanda hazırlandığınız ve daha çok önem verdiğiniz sınav hangisi?
KPSS
YGS-LYS
ALES
KPDS-ÜDS
DGS
Foto Galeriden..
 
Foto Galeri
 
Kurs Rehberi
Şehir
Kurs Türü
Kurs Ekle
Bugünkü Gazeteler
Üye Giriş
 
Ilginç Bilgiler
 Yaşanmış en düşük ve en yüksek sıcaklık kaç derecedir ?
 Yazın niçin açık renk giysiler giyiyoruz ?
 Patlamış mısır nasıl patlıyor ?
 Niçin hıckırırız?
 Yiyecekler tuzlanarak nasıl saklanabiliyor ?
 Niçin uyuyoruz ?
 Suyun hacmi, donunca niçin küçülmüyor ?
 Uyurken beynimizde neler oluyor?
 Soğan doğrarken niçin gözümüz yaşarır ?
 Saatler niçin ileri geri alınır ?

Anasayfa   Egitim  SBS   ÖSS   DGS   KPSS   KPDS-ÜDS   ALES   AÖF   Yüksekögretim   E-Dershane  Kurs Rehberi   Fotogaleri  Eglence   Reklam & Iletisim 
Gizlilik Sözlesmesi - Kullanim Antlasmasi
Yandex.Metrica    Öğretmen Alemi  Eğitim Bilimleri