Webdersanesi
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
Açıköğretimde yeni dönem geliyor
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
YKS Yeni üniversiteye giriş sistemi
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması
Açıköğretimde parçalı sınav uygulaması

İstanbul Üniversite'sinden rekor kontenjan


Tarih 22-07-2012   Yorum Ekle !Sen de yorumunu ekle ! Yazi Küçült Yazi Küçült YGS - LYS Hazirlik Video Görüntülü Dersler Konu Anlatimlari

 İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Söylet, üniversite olarak bu yıl 53 bin 902 öğrenci kabul edeceklerini ve bu kadar çok öğrenci kontenjanının, üniversite tarihinde bir ilk olacağını söyledi.
 
 
 
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, üniversitenin bu yılki kontenjanlarının 37 bin 925'inin Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi, 15 bin 977'sinin ise diğer fakülte kontenjanları olduğunu, bin 500 profesör, 450 doçent, 800 yardımcı doçent ve 2 bin 350 öğretim üye yardımcısı olmak üzere yaklaşık 5 bin 100 kişilik dev kadroyla bu kontenjanları dolduracak öğrencileri beklediklerini dile getirdi.
 
İÜ'nün, dünya üniversiteler sıralamasında ilk dört yüzlük dilimde yer aldığını ve yerini her yıl daha da yukarı taşıdığını hatırlatan Söylet, bu listelerde yer almanın sırrına ilişkin, şunları söyledi:
 
''Dünyada tek bir üniversite sıralaması yok. Bu çalışmalar ilk olarak Şhangay'daki Jiao Tong Üniversitesi'nde başladı ama şu an önemsenen 8 tane indeks var. Bunlar dünyadaki yaklaşık 20 bin üniversiteyi belirli kriterlere göre sıralıyor. Türkiye'nin 10 üniversitesi bu 8 sıralamadan en az birinde ilk 500'e, yani ilk yüzde 2,5 dilimine girmiş durumda. Öncelikle bunu üniversitelerimiz adına çok sevindirici bir haber olarak algılamalıyız. İÜ, bu sıralamaların ilki olan Şhangay İndeksi'nde 7 yıldır ilk 500 içine giriyor. Daha da önemlisi, sürekli olarak sıralamadaki yerini yükseltiyor. Geçtiğimiz yıl da yerimizi 19 sıra birden yükselterek 385'inci sıraya kadar çıkardık ve ilk 400 diliminin içerisine girmiş olduk. Bu listeye ilk girdiğimiz 2003 yılında 452'inci sırada olduğumuzu da düşünürsek, bu yükselişi çok daha iyi görebiliriz. Bu elbette bir tesadüf değil. İÜ'de bilimsel araştırma bütçemizi artırmış durumdayız.
 
 
Diğer bir üniversite sıralaması da ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Araştırma Laboratuvarı tarafından yine akademik performansa dayalı olarak yapılıyor. Bu listede de İÜ, Türkiye'nin birinci, dünyanın 383'üncü üniversitesi olarak ilan edildi. Bunlar genel değerlendirmeler. Bunların dışında bazı bölümlerimiz tek başlarına değerlendirildiğinde ilk 400'den çok daha ön sıralarda. Örneğin tıp alanında dünyada 156'ıncı, iletişim ve medya alanında dünyada 121'inci, modern diller alanında dünyada 160'ıncı sıradayız.''
 
Rektör Yunus Söylet, bu sonuçların kendileri için yeterli olmadığını ifade ederek, ilk etapta ilk 100'e girmeyi daha sonra da dünyanın en iyi üniversitesi olma yolunda ilerlemeyi hedef olarak belirlediklerini vurguladı.
 
Sıralamalara girmekten daha da önemlisinin ''Toplum üniversiteden ne bekler?'' ve ''Bizler topluma hangi katkıları yapmakla görevliyiz?'' sorularına net yanıt verip, bu sorunun cevabı doğrultusunda çalışmak olduğunu anlatan Söylet, ''Şunu unutmamamız lazım; üniversiteler, gelişmenin motorudur. Ülkeler, ürettikleri ve insanlığın hizmetine sundukları bilgi ve teknoloji sayesinde dünyada daha etkin duruma geliyor. Akademik hayatın birinci özelliği ise serbest olmasıdır. Şeffaf ve hesap verebilir olmak kaydıyla, özerkliğin ve akademik özgürlüğün olduğu üniversiteler daha fazla üreteceklerdir. İÜ'de son 3 yıldır yüzde 23'ü aşan bir akademik ürün artışı var'' dedi.
 
Söylet, Türkiye'deki üniversitelerin dünya sıralamasında daha üst sıralara çıkması için ihtiyacı olan 3 kriteri şöyle sıraladı:
 
''Üniversitelerin güçlerini birleştirerek, ortak akılla bir devlet politikası oluşturulması ve üniversitelerin dünya sahnesine daha güçlü çıkması için kaynak sağlanmasına, ikincisi; üniversitelerin doğru yönetilmesine ve yönetişime, üçüncüsü; hem öğretim üyesi hem öğrenci olarak kaliteli insan kaynağına ihtiyaç var. Dünya sahnesinde sıralamaları zorlayan deneyimli üniversitelerimiz varken hem üniversitelerimizin hem de devletimizin bu konuya daha fazla odaklanması, stratejik planlar yürütmesi, kaynağı artırması ve belli üniversitelere şu performans karşılığında ben size şu kaynağı sağlıyorum demesi lazım''.


Yorum - Tartışma - Soru - Cevap

Bu kategorideki son haberler:

ÖSYM den LYS ye gireceklere önemli uyarılar

ÖSYM, üniversite adaylarına 'el rehberi' hazırladı

YGS Baraj puanı yükseltildi

YGS ve LYS test sistemi hakkında ne kadar bilginiz var?

ÖSYM açıkladı! İşte YGS soruları

ÖSYM'den YGS açıklaması

Çok İzlenenler
Sayı Sistemleri

----------------
Rasyonel Sayılar

----------------
Köşe Yazıları
ANKET
Şuanda hazırlandığınız ve daha çok önem verdiğiniz sınav hangisi?
KPSS
YGS-LYS
ALES
KPDS-ÜDS
DGS
Foto Galeriden..
 
Foto Galeri
 
Kurs Rehberi
Şehir
Kurs Türü
Kurs Ekle
Bugünkü Gazeteler
Üye Giriş
 
Ilginç Bilgiler
 Erkek ve kadınların el yazıları farklı mıdır ?
 Kediler nasıl hep dört ayak üzerine düşerler ?
 Yalan makinesi nasıl çalışır ?
 Parmaklarımız niçin çıtlar?
 Buzlanmış yollara niçin tuz dökülüyor ?
 Yirmi yaş dişimiz niçin geç çıkıyor ?
 Güneşe yaklaştıkça hava niçin soğuyor ?
 Yiyecekler tuzlanarak nasıl saklanabiliyor ?
 Bumerang nasıl geri gelebiliyor ?
 Patlamış mısır nasıl patlıyor ?

Anasayfa   Egitim  SBS   ÖSS   DGS   KPSS   KPDS-ÜDS   ALES   AÖF   Yüksekögretim   E-Dershane  Kurs Rehberi   Fotogaleri  Eglence   Reklam & Iletisim 
Gizlilik Sözlesmesi - Kullanim Antlasmasi
Yandex.Metrica    Öğretmen Alemi  Eğitim Bilimleri